Home / Sorun & Çözüm / .wallet Virüsü/Dosyası Nedir? Temizleme imkanı var mıdır?2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

.wallet Virüsü/Dosyası Nedir? Temizleme imkanı var mıdır?2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Merhaba değerli ziyaretçiler,

.wallet uzantısı bir virüstür.

.wallet dosyasının kopyalayıp yapıştırsanız dahi, yeni yapıştırdığınız yere/bilgisayara virüs bulaşmaz. Çünkü .exe olarak çalışan virüs sistemidir.

WALLET VİRÜSÜNÜN ŞUAN İÇİN HERHANGİ BİR ÇÖZÜMÜ BULUNMAMAKTADIR.

Son zamanların yaygın olarak kullanılan dosya şifreleme üzerine kurulu virüsler birçok kişinin/firmanın başına dert olmuştur. İşte bu dosya şifreleme yapan virüslere eklenen ve güçlü bir virüs olan WALLET ağdaki diğer bilgisayarlara/cihazlara bulaşma özelliğine sahip.

Son zamanlarda yaygın olarak dağılan Locky virüsü ile temel olarak aynı yapıdadır ve henüz bir çözümü bulunmamıştır.

Bursa’nın büyük bir otomobil parça üretim firmasının bilgi işlem departmanında staj yapmaktayım. Stajım esnasında firmanın bir bilgisayarından yayılan bu virüs, ağ üzerinde bulunan, paylaşım özelliği ‘Everyone’ izniyle paylaşılan veya virüsün çalıştığı bilgisayar ağdaki hangi dosyaları görebiliyorsa o dosyaları şifreledi. (Gerçekten çok uzun süre üretimde, lojistik ve diğer birkaç birimde sıkıntılar yaşadık.)

Virüsün temel amacı, adam sizin bilgisayarınıza/ağınıza saldırır bulduğu tüm dosyaları şifreler. (.exe ve .mdb gibi dosyalar dahil)

Bulduğu dosyaları şifreledikten sonra virüs hangi bilgisayarda çalışıyorsa kendini imha eder.(durdurur, siler)

Dosyalar şifrelendiğinde adı yukarı gördüğünüz (yada benzer) şekilde değiştirilir. Yukarıda görmüş olduğunuz amagnus@india.com şeklinde saldırgan size bir mail adresi verir ve bu adresten iletişim kurmanızı ister. Siz mail attığınızda size bir site verir ve bitcoin ile ödeme almak ister. Eğer kurban istenilen ödemeyi gerçekleştirirse wallet virüsü, kendi çözüm aracını aktif hala getirir.

Wallet virüsü henüz çok yeni olduğu için bir çözümü yok. Ancak fidye ödemeniz durumunda wallet virüsü çözüm aracını çalıştırabiliyor. Yani şuan için şifrelenen dosyaların tek çözüm yolu fidye ücretini saldırgana ödemek.

Fidyeciye Ödeme Yapmalı mıyım?

Tavsiyem kesinlikle hayır. Fidyecilere ödeme yapmanız daha yeni fidye virüslerinin ortaya çıkmasına destek olmak anlamına geliyor. Fakat dosyalar sizin için önemliyse ve başka bir çözüm yolu kalmadıysa, pazarlık yaparak, fidyeciler ile anlaşmayı deneyebilirsiniz. Eğer çok önem taşımayan dosyalar ise, virüsten kurtulmak için benim tavsiyem bilgisayarınıza format atmanız. (En garanti çözüm budur.)

 

Bu konu hakkında gelişmeler oldukça paylaşacağım.

ZİYARETİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

İLETİŞİM İÇİN MAİL GÖNDEREBİLİRSİNİZ.

 

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

Harddiski Bölmek | D sürücüsü oluşturmak | Resimli Anlatım

Merhaba Pek Kıymetli Ziyaretçi, Öncelikle şunu öğrenmeliyim. Bilgisayarınıza format atarken D sürücünü silmediniz ama D …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir