Home / Sağlık & Yaşam / Unutulmak Üzere Olan Sokak Oyunları4 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Unutulmak Üzere Olan Sokak Oyunları4 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Teknoloji ilerledikçe ve yaşam koşulları değiştikçe, birçok alışkanlıklar da kaybedilmiş durumda. Bu zamanlarda mahalle kültürünü geçin, sokakta oynayan çocuk görmek bile imkansız hale gelmek üzere. Size çocuklarını sokağa güvenle bırakıp, sokaktan dönüşlerini sabırla beklediği ailelerin yaşadığı zamanlardan bahsediyorum.

 

misket oynayan çocuklar

Günümüzde, kaç sokakta, boş arsalarda misket oynayan çocuklar görebiliyoruz? Bir diğer adı cilli olan bu oyunu, sanırım uzun yıllar önce kaybettik. Şimdi ise bu oyunların yerini, lafta akıllı telefon ve tabletlerdeki asosyalleştiren oyunlar almış durumda. 2.5 litre şişeyi misket doldururduk biz, sokak sokak, arsa arsa yenecek çocuklar arardık çocukken.

Epey fazla olan araştırma, çocukların toprakla oynamasını, çocukların sağlıklı kalmasını sağladığını kanıtlamıştır. Toprakta bulunan virüsler, bakteriler ve diğer şeyler beynin ve bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlamaktadır. Toprak ile oynamak, çocukların stres ve kaygısını azaltırken, ruh halini de olumlu etkilemektedir.

Bu arada bir soru daha unutuldu, Gerçeğine mi? Şakasına mı? 🙂

İp Atlayan Çocuklar

Hele o ip atlayanlar yok muydu? Sanki onlar için yer çekimi yokmuşçasına, hızla dönen ipe hiç dokunmazlardı. Her ne kadar basit şeyler gibi gözükse de, arkadaşlık edinmeyi, iyi ve kötü insanları tanımayı, iyi arkadaş ile kötü arkadaşı ayırt etmeyi öğretirdi bize sokaklar.

 

Uzun Eşşek

Tabi, ailelerimizin kızdığı ama yine de oynadığımız oyunlarda vardı. Uzun eşşek gibi, Sıçrayarak en öne ulaşmaya çalışan arkadaşlarımıza normal zamanlarda atla desen atlayamaz ama uzun eşşek oynarken adeta pire gibi zıplarlardı. Hey gidi günler, bizim neslimizin son olacağını nerden bilecektik.

Simit oyunu

Bir direk veya duvar düşünün, bir arkadaşımız oradan simiiiiiittttt diye bağırarak oyunculardan birini yakalamaya çalışıyor, e tabi yakalayamadan sesi kesilirse sopa yiyerek başladığı yere geri dönüyor 🙂

Dalya – Dokuz Taş – Kiremit

Oyunun oynanabilmesi için Küçük yassı taşlar toplanırdı. Sayısı 9-11 olan bu taşlar bir duvar önünde üst üste koyulurdu. Ebe, bu taşlar bacağının arasında kalacak şekilde dikilirdi. Oyuncular küçük bir topla taşları yıkmaya çalışır, taşlar devrilmiş ise ebe, hemen topu kapar ve taşı deviren oyuncuya fırlatırdı. Oyuncuyu vurursa vurulan ebe olur, vuramaz ise ebe tekrar taşları dizer ve oyun böylece sürerdi.

Yakartop – Ortada Sıçan

Hey gidi ortada sıçan, az mı oynandın sen zamanında! Bu oyunu açıklama ihtiyacı duymuyorum, zaten bilmeyenler çok şey kaybetmişlerdir.

Aç Kapıyı Bezirgan Başı

Bezirgan başına kapıyı açtırmak..

Yağ satarım bal satarım

O mendil yokmu, Dön arkana iyi bak dendiğinde arkamızda olmasa keşke, birde ebeyi mi yakalamaya çalışacağız 🙂

Sek Sek

Sek Sek, oynamayan yoktur, kız erkek, çocukluğun popüler oyunlarındandır.

Mendil Kapmaca Oyunu

Mendil kapmaca, mendili kapacaksın, sonra yakalanmadan yerine dönerek rakibini oyundan eleyeceksin. Yakalanırsan da kendin oyundan çıkacaksın 🙂

Köşe kapmaca oyunu

Ebeye yakalanmadan yerini değiştir 🙂

On bir elli oyunu

Daire halinde el ele tutuşan çocuklar “bir, iki, üç, dört, beş, altı, yedi, sekiz, dokuz, on, on bir, on bir on, on bir yirmi, on bir otuz, on bir kırk, on bir elli” tekerlemesini sayıyor ve elli diyen yanındakinin eline vuruyorsa. Vuramazsa ebe oluyor, vurursa o kişi ebe oluyor. Sonra yakalamaca başlıyor. Ebe herkesi yakalayarak kendi tarafına çekmeye çalışıyor.

Birdir bir oyunu

Oyunun başında bir ebe seçilir. Ebe öne eğilerek ellerini dizlerine dayar.
Diğerleri bir kaç metre arayla sıra oluştururlar. Oyuncular sırayla koşarak
eğilmiş duran ebenin üzerinden ellerini sırtına bastırıp bacaklarını açarak
atlarlar. Atlarken de sırayla tekerlemenin dizelerini söylerler.

“Birdirbir,
İkidir iki, olur tilki,
Üçtür üç, yapması güç,
Dörttür dört, kuş gibi öt,
Beştir beş, aldım bir eş,
Altıdır altı, yaptım kahvaltı,
Yedim yedi, elim sırtına değdi, sekizim seksek,
Dokuzum durak”

istop oyunu
Körebe oyunu

Ve En Önemlilerinden Mahalle Maçıııı 🙂

Mahalle Maçı

 

Tamamen SinanDuymaz.Com sitesine aittir, izinsiz alınması, kopyalanması yasaktır.

 

 

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

Özge Ulusoy Nasıl Yaşıyor? Nasıl Besleniyor?

Şüphesiz Türkiye’nin en güzel kadınlarından olan Özge Ulusoy, vermiş olduğu röportajlar ile kendi hayatından bahsetti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir