Home / Sağlık & Yaşam / Tüp Bebek Tedavisi Çeşitli Aşamalarla Gerçekleşir2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.
bHA-XGA61k6J-LigQ_zspQ
Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi Çeşitli Aşamalarla Gerçekleşir2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

12 ay boyunca korunmasız ilişkiye girip, sonucunda gebelik yaşamayan çiftler tüp bebek tedavisi için sağlık merkezlerine başvurabilirler. Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce bazı tahliller, kontroller ve muayeneler yapılır ve s-bu tetkiklerin sonucunda eğer tüp bebek tedavisi için sorun teşkil edecek bir durum yoksa tedaviye başlanır.
Tüp bebek tedavisi çeşitli aşamalarla gerçekleşir. Tedavinin ilk aşamasında kadının yumurtalarını kontrol altına almak amacıyla bazı ilaç tedaviler uygulanır. Bu ilaçları kadınlar kendi kendisine uygularlar. Bu ilaçlar kadınların gerekli zamanda yumurtlamaları için kullanılır. Böylece zamansız yumurtlamalar kontrol altına alınır.
Yumurtaların kontrol altına alınmasından sonra sıra yumurtaların çoğaltılmasına ve uyarılmasına gelir. Tüp bebek tedavisinin başarı sağlamasında en önemli kıstas yumurtaların çoğaltılması ve döllenmeye hazır hale getirilmesidir. Kontrol için gerçekleşen ilaç tedavisinden sonra yumurtaların uyarılması için gereken ilaç tedavisine başlanır. Bu tedavi kaslara veya cilt altına yapılan iğnelerle gerçekleşir. Bu tedavi yaklaşık 10 gün sürer ve bu süreç içerisinde birkaç kez doktor kontrolü yapılır. Bu kontrollerin amacı, yumurtaların uyarılıp uyarılmadığını kontrol etmek ve hormon düzeyini saptamaktır. Eğer değerler istenilenin altındaysa, ilaç dozu değiştirilebilir.

Bu aşamadan sonra, yumurtalar gerekli şekilde olgunlaştıysa, artık yumurta toplama işlemine geçilebilir. Yumurta toplanma işlemi, anestezi ile gerçekleşebilir. Bu aşama vajinal muayene gibi gerçekleşir, tek farkı ise yumurtaları toplayacak bir iğnenin vajinadan geçirilecek olmasıdır. İşlem yarım saat sürer ve aynı gün, döllenmeyi gerçekleştirecek sperm örneği de alınır. Yumurta alınma işleminden sonra hasta 2-3 saat kadar hastanede dinlendirildikten sonra taburcu edilir.

Bu işlemden sonra yumurta ve spermin döllenme işlemi başlar. Laboratuvar ortamında döllenme gerçekleştirildikten sonra, 1 hafta döllenme gerçekleştirilir ve en uygun zamanda kadının rahmine yerleştirildikten sonra, gebeliğin gerçekleşmesi beklenir. Transfer işleminden 15 gün sonra, eğer gebelik varsa yapılan testlerle saptanabilir.
Çocuk sahibi olmak istiyor ve bir türlü başaramıyorsanız tüp bebek tedavisi olmak için bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Gerekli tetkikler yapılacak ve ardından sizin için en uygun olan tedavi belirlenecektir.

KAYNAK : http://www.teksencamlibel.com/tup-bebek-tedavisi-cesitli-asamalarla-gerceklesir/

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

Özge Ulusoy Nasıl Yaşıyor? Nasıl Besleniyor?

Şüphesiz Türkiye’nin en güzel kadınlarından olan Özge Ulusoy, vermiş olduğu röportajlar ile kendi hayatından bahsetti. …