Home / İnternet Dünyası / Subdomain Nedir? Nasıl Oluşturulur? – CPanel1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Subdomain Nedir? Nasıl Oluşturulur? – CPanel1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Merhabalar,

Subdomain, alan adınıza tanımlanmış bir alt alan adıyla web alanınız içindeki herhangi bir klasöre direkt olarak ulaşmanızı sağlayacak bir özelliktir.

Örnek olarak ;
Alan adı : sinanduymaz.com olsun;
Siz indir.sinanduymaz.com yazıldığında kullanıcının otomatik olarak web siteniz içindeki  indir klasörüne ulaşmasını istiyorsunuz.

Bu işlem için subdomain diye adlandırdığımız tanımlamayı yapmanız gerekmektedir.

Nasıl Yapılır?

mailOlusturma1

Öncelikle sitemizin cpaneline erişerek oturum açıyoruz. Cpanel hakkında bilginiz yok ise, buradaki adreste  bulunan yazımdan cpanel hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Cpanele giriş yapmak için ;

http://cpanel.sinanduymaz.com/ veya http://www.sinanduymaz:2082 yazmamız yeterlidir. (Bazı hosting firmalarında değişkenlik gösterebilir)

Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra, Domains Bölümünden Alt Etki Alanlarına Tıklıyoruz.

subdomain_olusturma

Alt Etki Alanlarına tıkladıktan sonra açılan sayfada,

subdomain_olusturma2

Alt Etki Alanı kısmına oluşturmak istediğiniz subdomaini yazarak Oluştur butonuna tıkladığınızda subdomain oluşturulmuş olacaktır.

Ftp ile sitenizin klasörlerine eriştiğinizde aşağıdaki gibi subdomaininize ait klasör oluştuğunu göreceksiniz. İçeriğine attığınız dosyalar indir.sinanduymaz.com şeklinde sitenize girildiğinde görünecektir.

 

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

içerikleri sildim

Kişisel Blogumdaki Yazıları Neden Sildim?

Öncelikle bu bir saçmalık mıdır diye soruyorum kendime. Çünkü hit alan içerikleri dahi sildim. Belki sıralamalardan düşecek(hit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir