Home / İnternet Dünyası / SSL Sertifikamın Süresi Bitti, Bitince Ne Olur?1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

SSL Sertifikamın Süresi Bitti, Bitince Ne Olur?1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Çok değerli blog takipçilerim ve bloggerlar.

Bloğumda yaklaşık 5-6 aydır SSL (https) sertifikası kullanıyorum. Bugün bloğuma girerken “bu site bilgilerinizi çalabilir” gibi bir yazı ile karşılaştım. Sorunun ne olduğunu çözmeye çalışırken search console paneline girerek sorun var mı diye kontrol ettim herhangi bir güvenlik sorunu ve kötü yazılım uyarısı bulunmadığı için SSL Sertifikasının süresinin bitmiş olacağını düşündüm.

Cpanel aracılığı ile kontrol ettim ve 1 gün önce bittiğini gördüm. Sitemde ücretsiz ssl sertifikası sunan Let’s Encrypt ‘in sslforfree başlığı altında sunduğu tüm siteler için ücretsiz ssl sertifikasını kullanıyorum. Yalnız şunu belirtmek isterim ki alışveriş sitelerinde ücretsiz ssl kullanmak isterseniz sanal pos için kabul edilmiyor.

Sslforfree.com adresine girerek sitemi doğruladım ve yeni ssl (crt) kodlarını aldım. Cpanel aracılığı ile kodları güncelledim ve sorun ortadan kalktı.

SSL Güncellemezsem ne olur?

Ssl Süresi dolduğunda 301 yönlendirmesi yaparak https adresini httpye yönlendirirsiniz. Fakat bu site güvenli değil ibaresi bulunduğu için yönlendirme fazla işe yaramayacaktır. Mutlaka seo kaybı ve haliyle hit kaybı olacaktır. Eğer seo kaybetmeden httpye geçmek isterseniz ssl sertifikanızın süresi bitmeden geçin.

İyi bloglamalar.

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

içerikleri sildim

Kişisel Blogumdaki Yazıları Neden Sildim?

Öncelikle bu bir saçmalık mıdır diye soruyorum kendime. Çünkü hit alan içerikleri dahi sildim. Belki sıralamalardan düşecek(hit …