Home / Merak / Sosyal Medyada Terör Propagandası Yapanlara Ne Olur?2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Terör Propagandası Yapanlara Ne Olur?2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Merhaba sevgili ziyaretçiler,

Sosyal medya üzerinden terör faaliyetlerini destekleyen, suç unsurlarını profil veya sayfalarında paylaşanlar için soruşturma açılmaktadır. Eğer sosyal medya hesabından bu tür faaliyetlerde bulunan kişiler ile karşılaşırsanız,

siber@egm.gov.tr

siber.onleme.arastirma@egm.gov.tr

Adreslerine ekran görüntüsü, url adresi ile bildirebilir, egm’ye yardımcı olabilirsiniz.

 Elinizdeki görüntüler ile şahsı EGM’ye bildirdiğinizde, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama”, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçlarından hakkında soruşturma açılmaktadır ve devlet bu konuyu çok önemsemektedir.

Ayrıca 39 kişinin öldürüldüğü Reina saldırısı sonrası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yukarıda belirtilen maddelerden 5i terörle mücadele, 5i siber suçlarla mücadeleden oluşan 10 kişilik bir ekip oluşturmuştur.

Bu ekip, saldırıyı öven ya da saldırı nedeniyle devlet organlarını aşağılayan paylaşımları belirlemek üzere internet taramasına başlamıştı ve birçok gözaltı yapıldı.

İçişleri Bakanlığı, Twitter Facebook ve YouTube gibi sosyal mecralar üzerinde; terör propagandası yaptıkları iddiası ile yaklaşık 10 bin kişi hakkında soruşturma açmıştı.

Bakanlık; Sosyal medya üzerinden terör propagandasına yönelik son 6 ayda yapılan operasyonlarda 3710 kişi hakkında işlem yapıldığını ve 1656 kişinin tutuklandığını açıklandı.

3 bin 710 kişi hakkında adli işlem yapıldığını bunlardan 1656’sının tutuklandığını 1203’ünün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Yani yukarıdaki açıklamalardan anlayacağınız gibi sosyal medya hesabı üzerinden terör propagandası yapanlar hakkında hapis cezası getirilmiştir.

TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜNÜ İHBAR ETMEYİ UNUTMAYIN!

İyi günler dilerim.

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

544 Barkod Hangi Ülkenin?

Coca Cola, Fanta, Burn gibi bazı içeceklerin barkod numarası 544 ile başlıyor. Bir çok kişi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir