Home / Sosyal Medya / Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Ne Yapar?3 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Ne Yapar?3 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Teknolojinin ilerlemesi ve sosyal medya platformlarının geçerliliğini devam ettirmesi ve günümüzde sosyal medya kullanım oranının çok yüksek olması sonucu yeni meslekler, uğraşlar meydana gelmiştir.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal Medya Uzmanları Ne Yapar? gibi soruların cevabını bu makalede bulacağız.

Öncelikle sosyal medya dediğimizde aklımıza ilk olarak facebook, twitter, instagram geliyor. Bunların yanı sıra Google+, Tumblr, LinkedIn gibi bir çok platformda mevcuttur.

Ülkemizde sosyal medya kullanımı çok fazla olunca, bazı insanlar bu platformlar üzerinden para kazanmak istedi. Ülkemizde sosyal medya uzmanlığı tamamen deneme ve yanılma üzerine gelişmiştir. Sosyal medyanın kullanılmaya başlamasının ilk zamanlarında sosyal medya uzmanı binlerce takipçisi olanlara deniliyor, onlar sosyal medya uzmanı oluyordu.

Sosyal medya uzmanlığı her geçen gün daha çok popülerleşen bir kavramdır. Sosyal medya uzmanı ne iş yapar?

Sosyal medya uzmanları, genellikle bir ticari markanın sosyal medyada konumlandırılmasına, daha sonra bu konumun korunmasına ve daha iyi konuma getirilmesine aracılık yaparlar. Biliyoruz ki günümüzde facebook , twitter , instagram , youtube gibi bir çok platformda dev dünya markalarının reklamlarını, hesaplarını, içeriklerini görüyoruz. Büyük firmalar da sosyal medyada kendilerini göstererek, ilgi çekmeyi sağlıyorlar. Yenilik ve kampanyalarından haberdar ediyorlar. Hatta bazı firmalar sadece sosyal medya üzerinde kurulmuştur. Tüm satışları resmi olarak sosyal medya üzerinden yapılmaktadır.

Şunu belirtmekte fayda var, sosyal medya uzmanları bir web tasarımcı değildir, grafiker veya yazılımcı da değildir.

Sosyal Medya Uzmanı; sosyal mecrada yaşayan, kendine özgü tecrübe ve donanıma sahip, sosyal mecraların ince çizgilerini takip eden ve yöneten özel insanlardır.

Peki sosyal medya danışmanı ne yapar ?

 1. Kurum/markaların sosyal ağlardaki hesaplarını oluşturur, dinamik bir hale getirir ve profesyonel anlamda yönetir.
 2. Sosyal Medya Reklam ve Pazarlama Stratejilerini oluşturur ve yönetir.
 3. Kurum/markalarınıza özel kampanya, etkinlik, anket ve bilgiler oluşturur, bu bilgileri son kullanıcılarla paylaşır. Daha sonra bu paylaşımların metriklerini çıkararak, yeni kampanyalarda kullanmak üzere rapor olarak kayıt eder.
 4. Yaptığı analizler sonrası bir sonraki ayın hedeflerini optimize eder.
 5. Sosyal ağlardaki hayran/üyelerinizle, kurum/marka arasında bir bağ/sadakat oluşmasını sağlar.
 6. Sosyal ağlardaki sayfa/görsel tasarımlarınızı yönetir.
 7. Sektörün eksik noktalarını araştırarak, reklam verene bildirir ve geri dönüşü yüksek kampanyalar sağlamak için projeler oluşturur.
 8. Sosyal Medya sayfalarından hayran/üyelerinizden gelen yorum ve beğenileri metrikler ve rapor halinde reklam verene sunar.
 9. Sosyal Medya sayfalarında hayran/üye sayınızı ve marka bilinirliğinizi yükseltmeye çalışır.
 10. Direk olmasa bile dolaylı yoldan satış gerçekleşmesini sağlar.
 11. Markanın güncel kalmasını sağlamak için sürekli araştırır ve içerik paylaşır.

Yapılan bu işler, çoğu kimseler tarafından önemsenmeyip küçük görülse de, sosyal medya uzmanı kurum/markanızı iki milyarı aşkın takipçi ve kullanıcısı olan bir mecrada yani internette temsil etmek ve ön plana çıkarmakla sorumludur. Bu da son derece önemli ve ciddiyet isteyen  bir iştir.

 

Peki bir sosyal medya uzmanı bu işleri hangi sosyal medya araçlarını kullanarak yapar?

Cevap aslında çok basit ve hepimizin tahmin ettiği gibidir.

Türkiye’yi baz alıcak olursak, ülkemizin sosyo-kültürel durumunu ve internet kullanım alışkanlıklarını göz önüne aldığımızda sosyal medya pazarlamasında yaygın olarak kullanılan mecralar sırasıyla aşağıdaki gibidir.

 1. Facebook
 2. Twtter
 3. Google+
 4. LinkedIn
 5. Youtube
 6. Instagram
 7. Foursquare
 8. Pinterest
 9. Slideshare
 10. FriendFeed ve benzeri mecralardır.

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

Siteler için yeni chat uygulaması : Facebook Messenger

Facebook Messenger eklentisi ile web sitelerimizde online chat yapabileceğiz. Siteye canlı sohbet eklemek için artık …