Home / İnternet Dünyası / Seo Uyumlu URL Yapısı4 Dakika içinde okuyabilirsiniz.
Seo Uyumlu Link Yapımı

Seo Uyumlu URL Yapısı4 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Merhabalar,

Herkesin dert edindiği, acaba seo uyumlu olacak mı ? sitemin hiti düşer mi gibi soruların cevabını bulamadığı ve bu yüzden sitenin url yapısını değiştirme konusunda adım atamadığı için böyle bir makale yazıyorum.

Bildiğimiz gibi, wordpresste kalıcı bağlantı ayarlarından url yapısını değiştirmek çok kolay iştir. Fakat google yandex gibi arama motorları sitenin link yapısını değiştirme işlemi gerçekleşmiş olarak göreceğinden zamanla önceki indexlerini silip yeniden indexleme işlemini yapacaktır. Bu süre zarfında tabi ki güncel hitinizden taviz vereceksiniz. 

Seo link yapısı nasıl olmalı diye araştırdınız ve sitenizin seo uyumlu link yapısı olmadığı kanaatine vardınız. Bu yüzden link yapısını değiştireceksiniz.

Öncelikle bakalım, neymiş?

1-SEO UYUMLU LİNK YAPISI NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Seo uyumlu dediğimizde, hemen aklımıza .html yapısı geliyor. Buna yanlış demek imkansız sayılır. Bu doğru bir yapıdır fakat tek başına istediğimiz performansı pek fazla alamayabiliriz.

Seo uyumlu link yapısında özellikle wordpress için id, kategori adı, .html uzantısı şeklinde yapılar olabiliyor. Peki bunlar ne anlama geliyor?

Anahtar kelimemiz olsun; WordPress

Anahtar kelimemize göre link yapısı oluşturacağız. Kategori bazlı oluşturmak istersek, anahtar kelimemiz wordpress olduğu için,

Kategori Bazlı ;

 • https://www.sinanduymaz.com/wordpress/wordpress-nedir.html
 • https://www.sinanduymaz.com/wordpress/wordpress-nedir/
 • https://www.sinanduymaz.com/wordpress/16799-wordpress-nedir
 • https://www.sinanduymaz.com/wordpress/797979-wordpress-nedir.html

Şeklinde kategori tabanlı link yapısı kulanabilirsiniz.

Eğer siz kategori belirtmeyen link yapısı oluşturmak istiyorsanız aşağıdakileri örnek edinebilirsiniz.

Kategorisiz seo link yapısı

 • https://www.sinanduymaz.com/wordpress-nedir.html
 • https://www.sinanduymaz.com/wordpress-nedir/
 • https://www.sinanduymaz.com/161616-wordpress-nedir
 • https://www.sinanduymaz.com/767676-wordpress-nedir.html

Şeklinde kategori belirtmeyen seo uyumlu link yapısı kullanabilirsiniz.

Tarih tabanlı seo link yapısı

 • https://www.sinanduymaz.com/2017/10/31/wordpress-nedir.html
 • https://www.sinanduymaz.com/2017/10/31/wordpress-nedir/

Şeklinde seo uyumlu link yapısı kurabilirsiniz.

Peki,

2 – SEO AÇISINDAN EN İYİ LİNK YAPISINI BELİRLERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Link yapısını belirlemek ile aslında işlemler tam olarak bitmiyor. Url kullanımında bazı kriterlere dikkat etmek gerekiyor. Bu kriterleri detaylı olarak inceleyelim.

Sadece link yapısını seo amaçlı belirleyerek işlemler bitmiyor. Link yapısını kullanırken de bazı detaylara dikkat etmeliyiz. Peki bu detaylar neler diyecek olursanız;

Seo Uyumlu Link Yapisi

Not: Aslında url yapısı, google’ın indexlemesinde önemli değildir, google url’lerimizi indexlerken url’nin uzunluğuna bakmaz. Fakat bazı eklentiler, Yoast Seo , All in One Seo Pack gibi wordpress seo eklentileri uzantıdan öndeki(yani .html gibi) link uzunluğunu maximum 40 karakter olarak belirlemiştir.

En çok kullanılan link yapıları aşağıdaki gibidir. Kendi kullandığım link yapısı ise kalın yazılı olandır.

 • https://www.sinanduymaz.com/wordperss-nedir.html
 • https://www.sinanduymaz.com/wordpress/wordpress-nedir.html
 • https://www.sinanduymaz.com/wordpress-nedir/
 • https://www.sinanduymaz.com/wordpress/wordpress-nedir/

LİNK YAPISINDA ANAHTAR KELİME KULLANIMI

Seo Link Yapısında Anahtar Kelime Kullanımı

Url yapısının en önemli kuralından biri, url’nizin içinde anahtar kelimeyi kullanmaktır. Bazı yazarlar, anahtar kelimesini url yapısının içerisinde çok fazla kullanır. Bu faydalı değil, zararlıdır. Seo uyumlu link yapımı esnasında en fazla 2 tane anahtar kelime kullanmalısınız.

Okunabilir URL Ve Canonical Yönlendirme Kullanmalısınız

Seo Uyumu Canonical Url Kullanımı

URL yapınız ziyaretçileriniz tarafından okunabilir olmalıdır. Böylece hem kullanıcı etkileşimini arttırmış olursunuz. Hem de optimizasyon sağlamış olursunuz.

Canonical meta tagı aynı içeriğe sahip farklı adresler varsa mutlaka kullanılmalıdır. Yoast seo yada all in one seo eklentilerinden herhangi birini kullanıyorsanız bu özellik otomatik olarak eklenti tarafından düzenlenecektir.

Https Protokolü Seo

Seo Https Protokolü

İmkanınız var ise, https protokolünü kullanmalısınız. Google indexleme yaparken, https protokolünün avantajlı olduğunu açıkça söylemiştir.

Seo İçin Domain Uzantısı

Seo İçin Subdomain ve Domain

.com domain uzantısı kullanmanız, arama motoru için güven veren bir semboldür ve sıralamada önem taşımaktadır. Çok fazla rastlamadığınız domain uzantılarından kesinlikle uzak durmalısınız. Eğer domain isminizin .com uzantısı daha önce alınmış ise .net, .org, .info, .biz gibi uzantıları da tercih edebilirsiniz.

 

Bu metnin bazı içerikleri buradaki adresten alınmıştır. Orjinalini görüntülemek için burayatıklayınız. Herhangi bir telif şikayeti için mail atınız.

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

içerikleri sildim

Kişisel Blogumdaki Yazıları Neden Sildim?

Öncelikle bu bir saçmalık mıdır diye soruyorum kendime. Çünkü hit alan içerikleri dahi sildim. Belki sıralamalardan düşecek(hit …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir