Home / Düşüncelerim / İçerik Hazırlarken Nelere Dikkat Edeceksiniz?5 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

İçerik Hazırlarken Nelere Dikkat Edeceksiniz?5 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Daha önce de söylediğim gibi, mükemmeliyetçiliğin üstesinden gelmek özensiz ya da içeriği iyi olmayan bir yazıyı yayınlamak için bir bahane değildir.

İşletmeniz için yazılan içerik yalnızca net, doğru ve eğitimsel olmakla kalmaz aynı zamanda değerleriniz hakkında da bilgi verir. Ve sizi unutulmaz kılan özellikleri içermiyorsa, işe yaramayacaktır.

Tabii ki, unutulmaz içerik otomatik olarak dönüşümlere yol açmaz. Ancak unutulabilir içerik, işe harcadığınız zamana, enerjiye ve umutları satın alma işlemine daha da yakınlaştırmayan bir tutardır.

Unutulmaz içerik, hedef kitlenizin hayatını etkiler … ve sunduğunuz bir şeyi satın almaya hazır olduklarında, ürün veya hizmetiniz onlar için geçerli seçenek olacaktır.

Dolayısıyla bir makaleyi iyi bir sunum haline getirme zamanı geldiğinde, nereden başlayacaksınız?

Taslaklarınızı unutulmaz içeriğe dönüştürmeye yardım eden beş akıllı stratejiniz;

1. Hedefinizi bulun

Düzenlediğiniz içeriği neden yayınlayacağınızı kısaca açıklayabilmelisiniz.

Makalenin hem kitlenize hem de işletmeniz için nasıl hizmet verdiğini belirleyin. Bu ifade çoğu zaman doğrudan metninizde olmayacak, ancak iletişim kuracağınız kişiyi mesajla etkilemeye yardımcı olacak.

Girişiniz amacınızı desteklemelidir. Bir yazının başlangıcına baktığınızda, her okuyucunun zihnine giren gayri resmi soruya cevap verme şansınız var:

“Neden umursayayım?”

En önemli bilginin tadını hemen sunduğunuzda okuyucu, okumaya devam ederse aradıklarından daha fazla şey alacaklarına dair bir güven verir.

Daha sonra makalenin geri kalan kısmı, okuyucunun içeriğinize ne zaman yatırım yapacağı konusunda bilgiler sağlayan daha çekici ayrıntılar ortaya koyabilir. Böylece makalenizin tamamı okunmuş olacaktır.

2. Mesajınızı özelleştirme

Belirli bir içerik parçası için bir hedefiniz olduğunda, işinizdeki diğer kişilerin oluşturduğu bir içerik parçasının da aynı amacı gösterebileceğini unutmamak önemlidir.

Sorun yok.

İçeriğinizi yalnızca sizin verebileceğiniz tüm özel niteliklerle zenginleştirmek için sizi yönlendirmelidir.

Konunuz hakkında çoğu insanın anlayabileceği bir şey var mı, yada açıklamanın basit bir yol var mı? Veya, zamanla bir konuda uzman olup, uzmanlığınızı alışılmadık bir şekilde paylaştınız mı?

İş yeri web sitenizin neden en iyi kaynak olduğunu göstermek için yaratıcı yollar arayın.

Şimdi Copyblogger’daki favori reddi beyanlarından birinin zamanı geldi:

“Unutulmamayı” amaçlayan, bir tren kazası, saygısız ya da saldırgan olma iznine sahip değildir.

Bu niteliklerin hiçbiri, işinizi geliştiren unutulmaz bir içerik oluşturmaz.

Hedef kitlenizi diğer web sitelerindeki diğer içeriğin kullanmadığı şekilde düşünceli bir bakış açısına sahip olmak, unutulmaz içeriğin tümüyle ilgilidir.

Eğlenceli, keyifli yollarla hazırlandığı için göze çarpıyor.

3. Değeri Olmayan Metinleri Kaldırın

Bazı insanların sizinle aynı fikirde olmayacağı veya yazım tarzınızı özellikle beğenmeyeceği kaçınılmazdır. Bu insanlar dikkatini çekmek istediğiniz kişi olmayabilir. Kaçınmak istediğiniz şey, seviyeli, meşgul potansiyel müşterileri uzaklaştırmamaktır.

Sesiniz veya diliniz, ideal okuyucularınızı mesajınızdan rahatsız ediyorsa, sınırı daha etkili olmayan içerik alanına çevirdiniz demektir.

Benim için, saygıya giriyor. Seyircinin zamanını boşa harcamayın.

Eğitimsiz göze, değeri olmayan metinler mesajınızı özelleştiren yönlere benziyor. Ama Sonia’nın dediği gibi:

“Bazen yazarlık hayatınızı vermeyi amaçlayan iyi niyetli girişimler, kendini saçma, önemsiz, karmaşık ya da küçümseyici yazı yazmaya bırakıyor”

Düzenleme, amaçladığınız iyiliği elde etmenin ve güvenilirliğinize zarar verebilecek kısımların atılması için mükemmel bir zamandır.

4. Teğetleri kesin

Bağlam, değeri olmayan aşırı metin olup olmadığını belirlerken çok büyük bir rol oynamaktadır.

Bilgi, bir yazı kapsamının ötesine geçtiğinde hüner tanımaktadır.

Komik ya da sıcak bir öykü gibi değeri olmayan metinlerin bir kısmı başka bir makale veya içerik serisine mükemmel şekilde uyabilir. Tüm yazılarımı düz metin dosyalarına yazmaya başlıyorum ve kesmiş olduğum değeri olmayan metinler için her birinin altına bir bölüm tutuyorum. Bu bölümleri sonra gözden geçirdiğimde, bazen gelecek makaleler için büyük cümleler bulabilir veya hatta fikir yazabilirim – sadece onları yazdığım orijinal yerlerde çalışmadılar. 

5 – Benzer cümleleri düzene sokun

Kendinizi açıkça ifade etmek için bir noktada ayrıntılı bir şekilde durmanız gerekiyor, ancak editörlerin bilgiyi aktarmasını sağlayan bir şey aynı bilgiyi tekrar eden iki cümleyi buluyor.

Cümlelerdeki kelimeler farklı olabilir, ancak yazar yeni bir şey ortaya koymaz.

Editörler bu noktaları seviyor çünkü “okuyucularınızı boşa harcıyorsunuz” alarmları sönüyor.

Kendi yazınızı düzenlediğinizde, kendinizi tekrarladığınız alanları tanımak pratik gerektirir.

Belgenizin başından başlayarak okunması yararlı olabilir. Sizi kelimeleri farklı bir perspektiften değerlendirmeye zorlar.

Bu yazı için neden 5 düzenleme ipucu seçtim?

Sana daha fazla düzenleme ipucu verdim ama bu yazı için benim amacım bir parçadaki içeriği bir daha ki sefer düzenlemenizde kolayca kullanabileceğiniz bir geçiş işlemi sunmaktır.(Başlık 1)

Yazılarınızı her gözden geçirdiğinizde bu beş fikre odaklanırsanız, içeriğinizin kalitesini arttırırsınız.

~~~~~~

Bazı kelimeleri ve cümleleri anlamakta zorlanabilirsiniz. Yabancı blog sitesi olan CoppyBlogger adresinden alınıp çevrilmiştir. Orjinalini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

içerikleri sildim

Kişisel Blogumdaki Yazıları Neden Sildim?

Öncelikle bu bir saçmalık mıdır diye soruyorum kendime. Çünkü hit alan içerikleri dahi sildim. Belki sıralamalardan düşecek(hit …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir