Home / Sorun & Çözüm / Harddiski Bölmek | D sürücüsü oluşturmak | Resimli Anlatım2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Harddiski Bölmek | D sürücüsü oluşturmak | Resimli Anlatım2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Merhaba Pek Kıymetli Ziyaretçi,

Öncelikle şunu öğrenmeliyim.

Bilgisayarınıza format atarken D sürücünü silmediniz ama D sürücüsü ortadan kayboldu.

Sorununuz yukarıda kalın yazdığım ise hemen buraya tıklayarak sorununuzun cevabını bulabilirsiniz.

Demek istediğiniz d sürücüsü hiçbir zaman olmadı yada format atarken harddiskinizi bölmeyi unutmuşsanız aşağıdaki yazılanları adım adım takip ediniz.

 

DİKKAT : BU İŞLEMİN BİLGİSAYARINIZA ZARAR VERME İHTİMALİ OLDUKÇA DÜŞÜKTÜR. YİNE DE HİÇBİR İŞLEME BAŞLAMADAN ÖNCE DOSYALARINIZ FLASH BELLEĞE YEDEKLEYİNİZ. SORUMLULUK TAMAMEN SİZE AİTTİR.

  • Disk Yönetimi aracını çalıştırıyoruz.

Aracı çalıştırmak için Başlat’a tıklayıp arama bölümüne Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir yazınız. Bulunan sonuca tıklayın.

Yukarıdaki ekran açılacaktır.

  • C Sürücüsünün Boyutunu Küçültün.

C sürücüsünün boyutunu küçültmemizin sebebi, D sürücüsü için harddiskimize yer ayırıyoruz. Sistemimizin yüklü olduğu C sürücüsü harddiskimizin tamamını kapladığından küçültme işlemi gerçekleştiriyoruz.

Sistemin Kurulu Olduğu Bölüme Sağ Tıklayın ‘Birimi Küçült’ seçeneğine tıklayın.(Altta bulunan resimden yola çıkabilirsiniz.)

 

Bu işlem biraz bekletebilir. Çünkü sistem bölümü ne kadar küçültebileceğimizi hesaplamaktadır.

 

Daha sonra bizden ne kadar büyüklükte bölümü serbest bırakacağımızı ayarlamamızı isteyecektir.

1 GB = 1024 MB / Değerleri hesaplayarak birimi küçültebilirsiniz. Küçültme işlemini gerçekleştirdiğinizde aşağıda işaretlediğim şekilde Ayrılmamış alanı görebilirsiniz.

Bu alanı D sürücüsü yapacağız. Bunun için yukarıdaki işaretli yere sağ tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi Yeni Basit Birim seçeneğini seçiyoruz.

Bizden yeni oluşturacağımız bölümün ne kadar büyüklükte olacağını soracaktır. Burada varsayılan olarak maksimum ayarlıdır. Aşağıdaki resimi inceleyiniz.

 

İşlemleri onayladığınızda aşağıdaki gibi bir ekran açılacak ve sürücü için harf atayacaksınız. Atamış olduğunuz harfin bir zararı olmayacaktır, istediğiniz harfi seçebilirsiniz.

Harf atamasını yaptıktan sonra oluşturduğunuz bölümü biçimlendirme ekranı sizi karşılayacaktır. Hızlı biçimlendir ‘e tik atarak biçimlendirme işlemini onaylıyoruz. (Aşağıdaki ekranı inceleyiniz.)

Yukarıdaki tüm adımları gerçekleştirdikten sonra pencereleri kapatın ve bilgisayarım’a girin. Yeni oluşturduğunuz birimi göreceksiniz. (Örn. Aşağıdaki resim)

 

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

Flash Belleğin Hafızası Küçük Gözüküyor Çözümü[PROGRAMSIZ]

Merhaba arkadaşlar flash belleğinizin veya harddiskinizin boyutu düşmüşse (Örneğin 32 gb flash’ımın boyutu 250mb’dı) çözümü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir