Home / İnternet Dünyası / Hacklink Nedir? Siteme Hacklink Eklendi Nasıl Kaldırdım?2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Hacklink Nedir? Siteme Hacklink Eklendi Nasıl Kaldırdım?2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Merhabalar, hacklink nedir sorusunun tek kelimeyle cevabı backlinktir. Backlink’i bizden izinsiz şekilde aldıklarında hacklink olur. Hacklink linkler de backlink olduğu için dofollow link çıkışı yaptıklarında google dikkate alır ve seo olarak hem karşı siteyi hemde sizin sitenizi etkileyebilir.

Sitemde Hacklink Olduğunu Nasıl Anladım?

Sitemde bulunan linkleri kontrol etmek istedim. Bunun için sizler de wmaraci link çıkartıcı adresinde bulunan aracı kullanabilirsiniz. Sitenizin içeriye ve dışarıya verdiği bağlantıları ara ara kontrol ederek, kurnaz site sahiplerinin, sizden izinsiz şekilde sizden faydalanmasını engellemelisiniz.

Benim sitemin dışarıya olan link çıkışlarında, görebileceğiniz gibi uygunsuz bir siteye dofollow link çıkışı verilmiş!

sitemizden dışarıya çıkan linkler
sitemizden dışarıya çıkan linkler

Karaktersiz bazı arkadaşlar, uygunsuz ve tamamen yasal olmayan siteleri, bizi kullanarak arama motorlarında yükseltmeye çalışıyorlar. Bunu sitemizde veya sitemizin bulunduğu bazı açıklar ile, siz anlamadan yapıyorlar. Şimdi gelelim asıl soruna, sitemde hacklink çıkışı var nasıl kaldırırım? sorunuzun cevabına. Temel olarak en baştan, web’ten ve cpanelden anlamayan arkadaşlar haclink’i bilmeyeceği için anlatmayacağım. Cpanel’e giriş yaptıktan sonra public_html de bulunan tüm dosyaları ister web üzerinden ister ftp üzerinden bilgisayarımıza indiriyoruz.

Daha sonra, Notepad++ programını da yükleyelim. Tüm bunları yaptıktan sonra, aşağıdaki adımları takip edelim.

  • NOTEPAD++ PROGRAMINI AÇALIM VE CTRL+F  KOMBİNASYONU İLE, AŞAĞIDAKİ EKRANA ERİŞELİM, RESİMDE GÖRDÜĞÜNÜZ ADIMLARI UYGULAYIN.

ADIM 1 : Dosyalarda Bul tab’ını seçiyoruz.

ADIM 2 : “Aranan” kısmına sitenizden verilen linklerin başlıklarını yazabilirsiniz, yada 1 tane ise direk linki yazabilirsiniz.

ADIM 3 : Tüm klasörün içerisinde bulunan metin, kod dosyalarını tarayacağımız için buradan indirmiş public_html klasöründeki tüm öğeleri indirmiş olduğumu klasörü seçiyoruz. Daha sonra “Tümünü Bul” butonundan tüm dosyaları  taramaya başlıyoruz. Aşağıdaki ekranda gördüğünüz gibi tüm dosyalarda tarama işlemi başlıyor.

Hacklink tarama işlemi bittiğinde aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

Yeşil ile belirtilen dosya yolunda bulundu. Çıkan dosya yolunun altında bulunan sonuçlara çift tıklayarak bulunan linkleri siliyoruz ve kaydederek çıkıyoruz ve indirdiğimiz tüm dosyaları değil, sadece yeşil ile belirtilen dosyaları, sitedeki belirtilen yola upload ediyoruz. Böylece sitemizde bulunan wordpressteki hacklinkleri kaldırıyoruz. Hacklink nasıl kaldırılır sorusunun cevabı bu kadar arkadaşlar herkese başarılar dilerim.

 

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

içerikleri sildim

Kişisel Blogumdaki Yazıları Neden Sildim?

Öncelikle bu bir saçmalık mıdır diye soruyorum kendime. Çünkü hit alan içerikleri dahi sildim. Belki sıralamalardan düşecek(hit …