Home / İnternet Dünyası / Google SaferInternetDay Nedir?2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Google SaferInternetDay Nedir?2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Türkçe çevirisi Güvenli İnternet Günü olan Safer Internet Day, google’ın hesabınızdaki güvenliği kontrol etmeniz için yapmış olduğu hashtagtir. Yani belirli zaman aralıklarında hesap güvenliğinizi gözden geçirmeniz için google’a girdiğinizde aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir cümle ile karşılanırsınız.

Güvenlik Kontrolü’ne tıkladığınızda açılacak sayfada ilk önce kurtarma bilgileriniz güncel mi diye soruyor.

Yani kurtarma telefon numaranız ve kurtarma e-postanız size gösteriliyor, değiştirmek istiyorsanız düzenle diyerek bilgilerinizi güncelliyorsunuz.

İkinci adımda Son güvenlik etkinliklerinizi kontrol edin adı altında yapmış olduğunuz son değişiklikler listeleniyor. Örneğin şifreyi değiştirdiyseniz, kurtarma e-postasını değiştirdiyseniz burada listelenir. İyi görünüyor diyerek listelenenleri onaylayabilirsiniz veya yapmadığınız bir değişiklik görürseniz Bir şeyler yanlış görünüyor seçeneği ile gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Sonraki adımda bağlı olan cihazları görüntülersiniz, yani hangi cihazlarda oturum açılmış ise listelenir.Kapatmak istediğiniz oturumlar varsa birşeyler yanlış görünüyor diyerek kaldırma işlemlerini yapabilirsiniz.

Sonraki adımda şifreyi değiştirin alanı geliyor, eğer şifreyi uzun zamandır kullanıyorsanız güncellemeniz yararınızıa olacaktır.Şifreyi değiştirin deyip yeni şifre belirleyebilir, Hayır teşekkürlere tıklayarak adımı atlayabilirsiniz.

Hesap izinlerini kontrol edin başlığı altında hangi uygulamalara google ile giriş yaptınız onlar listeleniyor. Kaldırmak istediğiniz uygulamaların yanında bulunan kaldır butonundan istediğiniz uygulamayı kaldırabilirsiniz. Ben hepsini kaldırıyorum zaten giriş yapacağımızda bu izini tekrar alacak veri kaybı yaşanmayacak.

Son adım olarak 2 Adımlı Doğrulama ayarlarınızı kontrol edin bölümü geliyor. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra İşlemlerimiz sonra eriyor.

 

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

içerikleri sildim

Kişisel Blogumdaki Yazıları Neden Sildim?

Öncelikle bu bir saçmalık mıdır diye soruyorum kendime. Çünkü hit alan içerikleri dahi sildim. Belki sıralamalardan düşecek(hit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir