Home / Kategorisi Olmayan / Google Link Reddetme (Disavow Links) Aracı Nasıl Kullanılır?3 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Google Link Reddetme (Disavow Links) Aracı Nasıl Kullanılır?3 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Google Link Reddetme (Google Disavow Links) aracı nasıl kullanılır?

Google’ın bu aracı, google tarafından web sitelerinin güvenliklerini koruma amacıyla ortaya çıkarılmış bir araçtır. Sitemizi zararlı seo yöntemlerinden korumak amacıyla kullanılmakta olan bir platform haline geldiği söylenilebilir.

Bu araç sayesinde web siteye gelen bağlantılar incelenebeilir. Bu bağlantıların spam olma olasılığını değerlendirebilirsiniz. Spam olma olasılığı olarak karar verdiğiniz link bağlantıları, sitenize zarar veriyor olabilir.

 

Nasıl Kullanırız?

1. Adım: Buraya tıklayarak (Search Console) sayfasına gidiyoruz. Oturum açmamışsak, aşağıdaki görüntüyü inceleyip oturum açıyoruz.

Google Link Reddetme Adım 1
Google Link Reddetme Adım 1

2. Adım: Aşağıdaki gibi yönettiğimiz web siteleri listelenecek. Hangisinden link kaldırma işlemi yapacaksak onu seçelim.

Google Link Reddetme Adım 2
Google Link Reddetme Adım 2

3. Adım: kırmızı ile işaretlemiş olduğum “Arama Trafiği”ni seçin.

Google Link Reddetme Adım 3
Google Link Reddetme Adım 3

4. Adım: “Arama Trafiği”nin alt sekmesindeki kırmızıyla işaretlenmiş olan “Sitenize Bağlantılar” yazısını tıklayın.

Google Link Reddetme Adım 4
Google Link Reddetme Adım 4

5. Adım: Sitenize Bağlantılar’a tıkladıktan sonra, sitemizdeki bağlantı sayısını görebiliriz. Kırmızı ile işaretlenen “Diğer” seçeneğine tıklıyoruz.

Google Link Reddetme Adım 5
Google Link Reddetme Adım 5

6. Adım: Sitenize link veren tüm siteleri listelemiş oluyoruz.

Link Reddetme Adım 6
Link Reddetme Adım 6

7. Listeyi Oluşturun; Zararlı url linklerini belirleyeceğiz.

7. Adım: Zararlı backlink listesini oluştururken link belirtecekseniz http://abc.com/konu/sinan.1111 seklinde; eğer domain belirtecekseniz de domain:abc.com şeklinde yazmaya dikkat edin.

Kötü Backlinkleri Engelleme
Kötü Backlinkleri Engelleme

8. Adım: “.txt” dosyasını kayıt ettikten sonra google.com/webmasters/tools/disavow-links adresine tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Ok ile göstermiş olduğumuz yerden işlem yapacağınız web sitesini seçerek hemen yanında “Bağlantıları Reddet”e tıklayın.

Google Bağlantı Reddetme
Google Bağlantı Reddetme

 

9. Adım: “Bağlantıları Reddet”e tıkladığınızda; engellemek istediğiniz backlinkleri kaydettiğiniz “.txt” dosyasını seçebileceğiniz sayfa karşınıza çıkacaktır.

Backlink reddetme dosyası yükleme
Backlink reddetme dosyası yükleme

 

10. Adım: “Dosya Seç”e tıkladığınızda engelleme listesini seçip “Gönder”e tıklayın. Dosya yüklendiğine dair bir bilgi alacaksınız. Bu bilgiden sonra “Bitti”ye tıklayarak işleminizi sonlandırın.

Backlink Reddetme Dosyasını Upload Etmek
Backlink Reddetme Dosyasını Upload Etmek

Tüm bu adımlardan sonra web sitenize bağlantı yönlendiren tüm linkler kontrolünüz altında olacaktır.

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir