Home / İnternet Dünyası / Google Gibi Arama Motorları Nasıl Çalışır?1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Google Gibi Arama Motorları Nasıl Çalışır?1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

 

 

Hoşgeldiniz,

Google gibi arama motorları iki temel esas üzerinde işlem yaparlar bunlar ;

TARAMA ve INDEXLEME

Bir şehir düşünün tüm evler bir website olsun, bazı evlerde resimler, bazı evlerde word dosyaları, bazı evlerde yazılar, bazı evlerde de excel dosyaları olsun.

Arama motorları her eve uğrayarak evlerde bulunan en iyi verilerin adresini (linkleri) hafızasına alıyor. Bu demek oluyor ki bir websitesi hazırlarken linklerimizi doğru inşa etmeliyiz.

Arama motoru milyonlarca eve (siteye) uğrayacağı için milyonlarca veri elde edecektir ama sıralama yaparken dikkat ettiği hususlar, ön plana çıkan bazı maddeler bulunmaktadır. Peki nedir bunlar?

-Linkler kullanıcıya yanıt veriyor mu? Yani sayfa açılıyor mu?

-Sorgulama yaptığınız içeriğe göre en çok girilen adresi ve en ilgili içeriği sizin karşınıza çıkarır.

Arama motorları sizin aradığınız içerikle alakalı birçok link barındırmaktadır. Sıralama yaparken sadece bunlar göz önünde bulundurulmaz. Sitenin güncelliği, özgün içerikli olması, paylaşılması gibi büyük rol oynayan etkenler vardır.

 

ARAMA MOTORLARININ İŞLEMLERİNİ ADIM ADIM ÖĞRENELİM

  1. Crawling: İçeriğe ulaşmak için belirli linkleri takip eder.
  2. Indexing: İçerik türünü ve içeriğin hangi sitelerde olduğunu belirler.
  3. Ranking: Hangi sitelerin yapılan aramalarda daha çok ziyaretçi aldığı ve en doğru sonuçları sağladığı sıralanır.
  4. Displaying: Bulunan içerikler ile ilgili en etkili düzenlemeyi bulur.
  5. Serving: Yapılan sorgulamaları düzenler, içeriği bulur ve sonuç olarak gösterir.

 

 

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

içerikleri sildim

Kişisel Blogumdaki Yazıları Neden Sildim?

Öncelikle bu bir saçmalık mıdır diye soruyorum kendime. Çünkü hit alan içerikleri dahi sildim. Belki sıralamalardan düşecek(hit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir