Home / Merak / Donanımı Güvenli Kaldır Ne İşe Yarar? | Kullanmalı mıyız?2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Donanımı Güvenli Kaldır Ne İşe Yarar? | Kullanmalı mıyız?2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Herkese Merhabalar, 

Kulağımıza birçok kez gelmiştir donanımı güvenli kaldırmak..

Peki bu işlem ne kadar önemli? Kullanmasak ne olur? Nasıl ortaya çıkmıştır?

 

Öncelikle belirtmeliyim ki, flash bellekler, medya aygıtları, harici harddiskler v.b çevre birimlerinde 2 dosya sistemleri bulunmaktadır.

Bu dosya sistemlerinden günümüzde en çok kullanılanlar FAT serisi ve NTFS ‘dir.

Flash belleğinizi bilgisayara taktınız, işinizi hallettikten sonra tak diye çıkardınız ve bir arkadaşınız size öyle çıkarma flash belleğin bozulur dedi. Arkadaşınız hem doğru hemde yanlış söylemiş olabilir. Neden mi?

Flash belleğinizin(veya harddisk gibi diğer aygıtlarınızın) dosya sistemi FAT ise, flash belleğinizi donanımı güvenli kaldır seçeneğini kullanmazsanız aygıtınız herhangi bir zarar vermez. Çünkü ‘Donanımı Güvenli Kaldır‘ NTFS dosya sistemi kullanan aygıtlar içindir. Windows uygulaması olan explorer.exe fat dosya sistemi kullanan cihazlarla aktarım tamamlandığında  ilişkisini keser.

Genellikle çoğu USB FAT dosya sistemi ile gelmektedir. Fakat tek paket halinde 4gb’tan fazla dosya atmak için NTFS olarak biçimlendirdiniz, artık ‘Donanımı Güvenli Kaldır’ ibaresini kullanmak zorundasınız.

Dosya sistemi NTFS olan aygıtlar için ne olursa olsun ‘Donanımı Güvenli Kaldır’ ibaresini KULLANMALISINIZ, NTFS hassas bir dosya sistemidir.Bu özelliği kullanmazsanız; sistem uygulaması olan explorer.exe flash bellleğiniz, harddiskiniz gibi cihazlarınız ile ilişkisini kesmeyecektir. Sizde direk olarak çıkardığınızda diskiniz raw formatına dönüşebilir ve ciddi anlamda veri kaybı yaşayabilirsiniz.

Özet olarak dosya sistemi FAT olan aygıtlarda kullanmazsanız sorun olmaz,

Dosya sistemi NTFS olan aygıtlarda kullanmazsanız ciddi anlamda sorunlar yaşayabilirsiniz.

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

544 Barkod Hangi Ülkenin?

Coca Cola, Fanta, Burn gibi bazı içeceklerin barkod numarası 544 ile başlıyor. Bir çok kişi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir