Home / Merak / DNS Nedir? Ne işe yarar? Nasıl Çalışır? DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?3 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

DNS Nedir? Ne işe yarar? Nasıl Çalışır? DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?3 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

DNS NEDİR?

Dns’in açılımı  Domain Name System ‘dir. Dns adresleri internet sitelerine erişimi kolaylaştırmaktadır.

Yani google’a girerken araç çubuğuna yazmış olduğunuz www.google.com adresi bir dnstir. Eğer dns adresleri olmasaydı google’a girmek için google’ın şuanda kullanmış olduğu ip adresini yazmak zorunda kalacaktık yani 172.217.17.206 rakamlarını.

Yada benim sinanduymaz.com yazıp siteme girmek yerine http://185.179.26.188/~sinanduy/ yazarak giriş yapmış olacaktım. (Sunucumda bu özellik kapalı olduğundan denediğinizde sitem açılmaz.)

Yani sonuç olarak DNS adresleri ip yazmak yerine akılda kalıcı domain isimleriyle sitelere erişmemize olanak sağlar.

 

DNS SUNUCULARI

Bir diğer kavram olan DNS sunucusu ise, site isimlerini IP adresine yönlendiren bir veri tabanına sahip bilgisayar sunucusudur. Dünya üzerinde var olan DNS sunucularının çoğu internet servis sağlayıcılarına aittir ve sağlayıcılar, sahip oldukları bu sunucuları sadece müşterilerine açar. Ancak alternatif olarak kullanabileceğiniz bazı ücretsiz DNS sunucuları da mevcut. Aşağıdaki listede en bilinen ücretsiz DNS sunucularını görebilirsiniz.

DNS ADRESLERİNİ DEĞİŞTİRMEK NE İŞE YARAR?

İnternette gezineceğimiz zaman, modemimiz internet servis sağlayıcımızın bilgisayarımıza atamış olduğu DNS adreslerini talep etmektedir ve internette dolaşmaya başladığınızda varsayılan olarak internet servis sağlayıcımızın DNS adresleri ile dolaşım yaparız. Bu sayede tarayıcılarımıza ip adresi yazmak yerine domain isimleriyle sitelerimize erişim sağlarız. Bazı durumlarda iss’in bize vermiş olduğu dns adresleri sorun çıkarabilmektedir. Böyle durumla karşılaşırsanız yukardaki dns adreslerini kullanabilirsiniz.

Dns adreslerimizi değiştirmemiz gereken diğer durumlardan biri ise, iss’nin bize vermiş olduğu dns sunucusunun bazı sitelere erişim engeli koymasıdır. Bu tür engellemelerin çoğu kısmı dns adreslerimizi değiştirdiğimizde çözülmektedir. (Örn: Twitter’ın engellenmesi). Dns tabanlı yapılan engellemeler, dns adreslerimizi değiştirdiğimizde çözülmektedir.

NASIL ÇÖZÜLÜR? DNS TABANLI ENGELLEME NEDİR? ÇALIŞMA MANTIĞI NEDİR?

Dns tabanlı engelleme, girmek istediğiniz dns adresini yazdınız, örneğin twitter.com gibi.

Karşınıza bu site engellenmiştir yazısı çıkıyor. Bu yazı twitter’ın ip adresine erişemediğimizden kaynaklanıyor. Yani internet servis sağlayıcımızın sunucularında twitter.com adresinin ip adresi bu site engellenmiştir adresine yönlendiriliyor ve girmek istediğimiz yere giremiyoruz. Bu yüzden dns adreslerimizi güncellediğimizde dns bilgilerini internet servis sağlayıcımızdan değil, diğer sunuculardan alıyoruz. Sonuç olarakta erişim sağlamak istediğimiz siteye girebiliyoruz.

DNS ÖNBELLEĞİ NEDİR? NASIL TEMİZLENİR?

DNS adresinin geçerliliğini kaybetmesinden veya bağlanılmak istenen web sitesinin DNS adresini değiştirmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle zaman zaman web sitelerine erişimde bir takım sıkıntılar yaşanır. Bu problemi düzeltmek için aşağıdaki uygulamayı yapmanız ve böylece DNS Önbelleği Temizleme işlemini gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Bu uygulama ile bilgisayarınızın DNS hafızası temizlenecek ve yeni bir IP adresi alacaksınız.

  • Başlat > Çalıştır (veya windows+r) menüsünü tıkladıktan sonra ekrandaki kutucuğa cmd yazıyoruz. Gelen msdos komut ekranına sırasıyla aşağıdaki komutları yazıyoruz.
  • Açılan ekranda ipconfig /flushdns komutunu gönderikten sonra “Successfully flushed the DNS Resolver Cache.” yada aşağıdaki gibi “DNS Çözücü önbelleği başarıyla temizlendi” mesajını görüyorsanız işleminiz tamamlandığı anlamına gelmektedir.

 

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

544 Barkod Hangi Ülkenin?

Coca Cola, Fanta, Burn gibi bazı içeceklerin barkod numarası 544 ile başlıyor. Bir çok kişi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir