Home / Düşüncelerim / Çocuklar Üzerinde Kıyaslama Yapmayın2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.
çocuklarda-kiyaslama-yapmayin-sinanduymazcom

Çocuklar Üzerinde Kıyaslama Yapmayın2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Çoğu anne ve baba, çocuğunu başka çocuklarla kıyaslar. Ayşe’nin kızı şöyle, Sinan’ın oğlu şöyle der durur. Kıyaslama yaparak çocuğunun istediği gibi olmasını ister.

Ama kıyaslama yapmak, çocuğunuzun iç dünyasını yıkar!

Çocuğunuzun iç dünyasında tahribat meydana getirirsiniz. Siz iyi olsun derken, çocuğunuz büyük hayal kırıklıklarına uğrar, olumsuz duygulara kapılmasına neden olursunuz. Buda çocuğunuzun başarısını olumsuz etkileyecek!

Neden Kıyaslama Yapmayın Diyorum;

Kıyaslama Yapmanın Sonuçları

kiyaslama-yapmanin-zararlari-sinanduymazcom

1-Çocuğunuz Özgüvenini Kaybeder: Sürekli kıyaslama yaptığınız çocuğunuzda özgüven kaybı oluşur. Özellikle küçük yaşlarda, “ne yaparsam yapayım, ailemi mutlu edemeyeceğim.” düşüncesini algılamaya başlar. Herhangi bir işi yapmakta kendine olan özgüvenini kaybeder. Çocuk, kendisini yetersiz, değersiz ve başarısız hissetmeye başlayacak. Buda çocuğunuzun başarısını olumsuz etkileyecektir, çocuğunuzun başarısız olması için ilk adımı siz atmış olacaksınız. Özgüvenini kaybeden çocuklar, hata yapmaktan çok korkacağından, bir işi deneme olasılığı çok düşüktür. Tam tersi olarakta, Özgüven sahibi çocuklar, hata yapmaktan korkmazlar ve sürekli birşeyler denerler. Deneyerek, sonunda başarıya ulaşırlar.

kiyaslama-yapmak-cocuklara-zararlari-sinanduymazcom

2- Öğrenilmiş Çaresizlik: Kıyasladığınız çocuğunuz zamanla çaresizlik sendromuna sahip olur. Ne yaparsa yapsın, bazı şeyleri değiştiremeyeceğini, başarısız olacağını düşünecektir. Bu yüzden birşeyleri başarmak için mücadele bile etmez. En ufak bir engelde pes eder ve mücadele etmeyi bırakır.

kiyaslama-yapmayin-sinanduymazcom

3- Sevgi ve saygı kaybı: Kıyasladığınız çocuğunuz, onu sevmediğinizi, değer vermediğinizi düşünür. Çocuğunuzdan memnun olmadığınızı çocuğunuza sürekli söylemek, kıyaslama yapmak, çocuğunuzdaki sevgi ve saygıyı zedeleyecektir. Sürekli azarlayan, öyle yapma, şunun kızı gibi olamadın, bunun oğlu hiç annesini üzmüyor, gibi cümleler kullandığınızda, çocuğunuz hayatı boyunca sizden sıkılacaktır.

 

Çocuğun iç dünyasında kopan fırtınalardan sizin haberiniz olmaz!

 

Sizden bir şeyler saklamaya başlar. Size duygularını açmak için sizi yeteri kadar samimi ve yakın hissetmez.

kiyaslama-yapmak-ofkeli-cocuk-sinanduymazcom

4- Öfke ve nefret: Kıyasladığınız çocuk ile ilgili öfke beslemeye başlar. Sürekli aynı kişiyi övdüğünüzde çocuğunuz benim neyim eksik düşüncesine kapılır. İçten içe, övdüğünüz, kıyasladığınız kişiye karşı kin besler. Hatta, kıyasladığınız çocukla bir araya geldiğinde, kendisinde olmayan özelliklere sahip diye, o çocuğa zarar verebilir.

LÜTFEN, KIYASLAMA YAPMAYIN! ÇOCUĞUNUZU 1-0 GERİDE BIRAKMAYIN!

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

içerikleri sildim

Kişisel Blogumdaki Yazıları Neden Sildim?

Öncelikle bu bir saçmalık mıdır diye soruyorum kendime. Çünkü hit alan içerikleri dahi sildim. Belki sıralamalardan düşecek(hit …