Home / Şehirler / Çivili Köyü – Orhaneli3 Dakika içinde okuyabilirsiniz.
11329973_881024591963600_7632394868687857597_n
Bursa Orhaneli Çivili Köyü

Çivili Köyü – Orhaneli3 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Bir köy düşünün, her taraf ufkunuzu açacak kadar yemyeşil. Temiz havası, soğuk esintileri, güzel insanları ile bir köydür; Çivili Köyü.

Doğal hayatı seven, tabiatla el ele, kol kola yaşayan insanlar anlar ancak doğanın güzelliğini. Sabahları kuş, horoz sesleriyle uyanmak, akşam olduğunda bir sırta çıkarak güneşin batışını izlemek o kadar güzeldir ki, bu güzelliği herkesin hissetmesi mümkün değildir.

Sıcak bir günde, bahçeye gidip yemyeşil bir ağacın altına oturarak, çiçeklerin, yeşilliklerin, toprağın verdiği kokuyu hissetmek, insana huzur verir. Bir ağaç dikip, el üstünde tutarak büyümesini beklemek, ona iyi bakmak ve sonucunda meyvesini yemek ne kadar hoş.

Köy hayatı bazı kimseler için ceza gibidir. Şehirde büyüyen ve şehir hayatına alışmış olan insanlar doğa ile birlikte yaşamayı, doğanın güzelliğini hissetmeyi bilmezler. Onlar bu hayattaki amaçlarını unuttular, dinlenmeyi unuttular, stresle yaşamaya alıştılar.

İşte bizim köyümüz, stresle yaşayamayanların, temiz havada kalmak isteyenlerin, kendi yetiştirdiği ağaçtan meyve yemek isteyenlerin, yetiştirmiş olduğu ineğin sütünü içmek isteyenlerin, toprağın kokusunu hissetmek, yağmurun etkisini görmek isteyenlerin tercih ettiği bir köy.

Gelelim şehirden uzaklığına. Teknolojinin geldiği son nokta ile hesaplayalım.

Çivili Köyü, Orhaneli İlçesine Kusumlar Köyü Üzerinden 26,8 KM uzaklıktadır. Yörücekler Köyü üzerinden gidildiğinde ise  31,4 KM ‘dir.

Köyümüz, Bursa’ya 62,8 KM uzaklıktadır. (Çivili Köyü – Botanik Park/Hayvanat Bahçesi Mesafesi)

19437328_1509488552450531_5360751661057406869_n

Not: Köyümüz ile ilgili internet üzerinde kaliteli resimler bulunmadığından idare edin. Yakın zamanda kaliteli resimler ile içeriği güncelleyeceğim.

Köyümüzün kuruluşu ile ilgili kesin bir bilgi yoktur fakat en az 400 yıllık bir geçmişe sahip olduğu belli anlaşılmaktadır. Eski zamanlarda, bölgenin en büyük köylerinden biri olan Çivili Köyü , el sanatlarında ustalaşmış kişilerin yaşadığı ve üretmiş oldukları el emeği, göz nuru ürünlerin, gittiği her yerde insanların beğenisini topladığı ve satıldığı bilinmekte.

Özellikle yeni neslin bilmediği ufak bir tarihine değinelim. Özellikle 1970 ‘li yıllardan önce köyde 150 hane bulunmaktaydı. Nüfusu 1000’e yakın olup, bölgedeki en büyük köy halindeydi ve o dönemlerde bölgenin eğlence ticaret merkezi Çivili Köyü’dür. Günümüzde Avlu Başı denilen yerde bulunan okul, 1950’li yıllarda açılmış, öğrencilerin çok fazla olmasından dolayı bina yetmeyip, ek binalar yapılmış ve öğrenime devam edilmiştir. Fakat 1970 yıllarında Bursa’nın sanayileşmesi ile başlayan köyden şehre göçten, köyümüz nasibini almış, köy hanesi 30’a kadar düşmüş, nüfus 150’lere kadar inmiştir. Okullarda öğrenci kalmamış ve günümüzde taşımalı sistem ile farklı köylerdeki okullarda öğrenime devam edilmektedir. 2000 yıllarında ise emekli olan köylülerimiz, köylerine geri dönmüş ve 50 haneye kadar tekrar çıkmıştır.

İlerleyen zamanda köyümüz ile ilgili detaylı içerik hazırlanıp ekleme yapılacaktır.

Ayrıca bayramlarda düzenlenen Deve Eğlencesi videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Köy tanıtımı ile ilgili kısa videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

2008 yılında Marmara TV ‘ye çıkan köylülerimizi izlemek için hemen aşağıdaki video;

Sarı Çizmeli Mustafa ‘nın köyümüzde salça yapmayı öğrendiği video’yu aşağıdan izleyebilirsiniz;

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

alanya

Alanya Gezilecek Görülecek Yapılacaklar

7’den 70’e herkese hitap edecek bir tatil vadeden Alanya, Türkiye’nin en önemli tatil merkezlerinden biridir. …