Home / Düşüncelerim / Çay’ı şekersiz içmeyi denediniz mi?2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.
çayı şekersiz içmek
çayı şekersiz içmek

Çay’ı şekersiz içmeyi denediniz mi?2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Ülkemizde en çok içilen içecek kesinlikle çaydır. Sabah kahvaltısında, öğle yemeğinden sonra, akşam yemeğinden sonra, dizi, film izlerken ve keyif yaparken…  Peki siz çayı şekersiz içmeyi denediniz mi?

Yaklaşık 2 yıl önce, keyfi olarak çaya şeker atmayı bıraktım. Şimdi bırakın tek şekerli çay içmeyi, içerisinde çok az şeker olan çaydan 2 yudum alamam. Hal böyle olunca çaya 3 şeker atarak içenlerin aslında çay içmediğini daha doğrusu çayın tadından ziyade, şekerin tadını aldıklarını düşünüyorum.

Çay kaşığını alır mısın üstad
Çay kaşığını alır mısın üstad

Üstelik çay kaşığının gereksizliğini anlatmama lüzum yok sanırım. Sürekli aynı yerde çay içtiğinizde artık ne şeker geliyor, ne çay kaşığı. Farklı bir yere gittiğimizde kaç şeker? sorusuna şekersiz içiyorum demenin zevki de çok başka. Size şekersiz içenlerin en çok kullandığı sözlerden de bahsedeyim.

Şekersiz Çay Nasıl içiyorsun? sorusuna,

Bir kaç güne alışıyorsun diye cevap vermek.

1 çay alayım, şekersiz olsun dedikten sonra kaşıkla gelmesi.

Çaya şeker atıyorum diyen, çay içiyorum demesin.

Şekerleri alır mısın abi?

Kaşığı da alıver abi gibi kelimeler, cümleler günlük hayatta yerini almaya başlıyor.

şekersiz çay içmek tatlının daha çok tadına varmak için yapılır bence. Çünkü çay deminin o acımsı tadına alıştıktan sonra, şekerin çaya verdiği tattan nefret ediyorsunuz ve zamanla içememeye başlıyorsunuz.

Son olarak çayın faydalarına da göz mü atalım dersiniz?

  • Çay, vücuttaki su dengesini sağlar, korur.
  • Şekersiz çay dişleri sarartmaz aksine diş minesini güçlendirir. Ağızda oluşan bakterileri engeller.
  • Çayın içerisinde antioksidan maddesi bulunur ve bu madde kanseri önlemektedir. Şeker ise daha çok kanser dostu bir yapıdadır. Yani buda demek oluyor ki, şekersiz çay içmek kanser riskini azaltmaktadır.
  • Çay, böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Yemekten sonra içilen çay, hazmı kolaylaştırır.

Yani buradan çıkaracağımız sonuçla, çay içelim ve olabildiğince şekersiz  🙂

 

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

içerikleri sildim

Kişisel Blogumdaki Yazıları Neden Sildim?

Öncelikle bu bir saçmalık mıdır diye soruyorum kendime. Çünkü hit alan içerikleri dahi sildim. Belki sıralamalardan düşecek(hit …