Home / Merak / Bilgisayarımızdaki Dosyalar Kalıcı Olarak Silinir Mi? Nasıl Geri Getirilir?4 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Bilgisayarımızdaki Dosyalar Kalıcı Olarak Silinir Mi? Nasıl Geri Getirilir?4 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Sizin için bir dosyayı silmek demek önce geri dönüşüm kutusuna göndermek daha sonra geri dönüşüm kutusunu boşaltmak demek olabilir. Böylece bu dosyaların ulaşılamayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Oysaki bu şekilde silmiş olduğunuz dosyaları, bilgisayardan orta derecede anlayan kişiler için geri getirmek oldukça kolaydır.

Örnek ile açıklamak gerekirse, siz bir resmi sildiniz ve geri dönüşüm kutusunu da boşalttınız. Bu yöntem ile silmiş olduğunuz resim bilgisayarınızın harddiskinden silinmez. Dosya özelliklerinin bulunduğu yerde dosyaya bir nevi silindi işareti koyulur. Her dosyanın harddiskimizde belirli bir adresi vardır,  dosyayı sildiğinizde bilgisayarımızın hafızasından dosyanın harddiskte bulunmuş olduğu adres silinir.(Çok detaylı konu olduğundan yalnızca özetledim.)

Bu resim üzerine yeni bir dosya kaydedilmediği sürece bilgisayarımızın harddiskinde bulunur. Bu dosyalarınız harddiskten silinmediği için veri kurtarma (Data Recovery) programları ile bilgisayarınıza format attığınızdan önceki dosyalara bile ulaşabilirsiniz.

Yanlışlıkla silmiş olduğunuz bir resmi,videoyu v.b dosyalarınızı hemen nasıl kurtaracağınızı araştırmaya çalışırsınız. Yada mahkeme kararıyla bilgisayarlarına el koyulmuş insanların bilgisayarına neler kaydedip neler sildiği araştırılmaktadır.

Bir dosyayı yanlışlıkla sildiniz ve sildikten sonra bilgisayarınıza birçok şey(Program, video, resim v.b) yüklediniz. İşletim sisteminiz dosyayı sildiğiniz adresi boş olarak nitelendireceğinden o adrese yeni yüklemiş olduğunuz dosyaları yükleyebilir. Yani işletim sisteminiz silmiş olduğunuz dosyanın harddiskteki adresine yeni yüklemiş olduğunuz dosyaları atarsa, yanlışlıkla sildiğiniz dosyaya elveda etmeniz gerekir.

Yalnızca veri kurtarma işi yapan, bu iş üzerine yoğunlaşmış veri kurtarma firmaları bulunmaktadır. Bu tür firmalar gözle görülür şekilde yanmış harddiskin, tahrip edilmiş harddisklerin içinde bulunan verileri bile getirebiliyorlar.

Veri kurtarmak için bilgisayarınız markası, modeli, kullandığınız program, dosya türü hiç önemli değildir. Bilgisayarınıza bir şekilde kaydedilmiş olması veri kurtarma firmalarına yetmektedir.

Peki kalıcı olarak silme işlemi nasıl yapılır?

Dosyanızı kalıcı olarak silmek için bazı yazılımlar bulunmaktadır. Bu tür yazılımlar silmiş olduğunuz dosyanın harddiskindeki adresine defalarca yeni dosya eklemektedir. Bu işleme wipe metodu denmektedir. Wipe metotlarına göre dosyayı geri getirmek ya imkansız yada çok zordur.

 

 

Peki En Çok Kullanılan Wipe Metotları Hangileridir ?

1- Gutmann Metodu

2- Schneier Metodu

3- Dod-7 Metodu

 

1- Gutmann  Metodu Nedir ?

Gutmann metodu ile bir veriyi sildiğinizde, silmiş olduğunuz verinin üzerine 35 kez veri yazmaktadır. Bu metotla silmiş olduğunuz verinin üzerine 35 kez veri yazılacağından verinin kurtarılması bilinenlere göre imkansız hale gelmektedir. Neden imkansız? Hemen bu sorunuza cevap vereyim;

Bir veri silindiğinde aynı adrese 1 dosya  bile yazılsa, teknik anlamda artık eski dosyanın mevcut teknolojilere göre kurtarılması mümkün değildir.  Peki neden 1 kez değil 35 kez üzerine yazma işlemi yapılmaktadır ?

Çünkü wipe işlemi yapıldığında, ‘Atomik kuvvet mikroskobisi’ denilen bir yöntem ile eski verilerinize ait mikroskobik biçimde  izlerin bazılarının tespit edilebileceği ortaya atılmıştır. 

Bu ihtimale karşı, önceki verinin izlerinin tümünün silinmesi için kaç kez üzerine yazma gerektiği araştırmaları yapılmıştır ve bu yapılan araştırma sonuçlarında 35 kez üzerine yazılması halinde mikroskobik düzeyde bile olsa eski veriye ait izlerin görülemeyecek şekilde değiştiği belirlenmiştir. Bazı araştırmacılar da 35 kez yazma işlemine gerek kalmadan 7 kez üzerine yazıldığında bile izlerin yok olduğunu belirtmişlerdir. Yani 35 kez yazmanın sebebi, veri yok etme işleminden sonra, silinen veriye ait izlerin mikroskobik düzeyde okunmasına bile ihtimal bırakmamak ve verinin kesin olarak imha olduğundan emin olmaktır.

2- Schneier Metodu Nedir?

Bruce Schneier’s algoritmasıdır. Gizli bir rastgele numara üretici ile dosyayı 7 kez üst üste yazarak wipe işlemini gerçekleştirir. Çok güvenli bir sistemdir. Önemli, gizli dosyalara uygulanmalıdır.

3 – Dod-7 (7-Pass) Metodu Nedir?

Bu metot ABD Savunma Bakanlığı dosya silme sistemi Dod 5220.22-M ECE’dir. Bir dosyayı 7 kez üst üste yazarak wipe işlemini gerçekleştirir.

BU İŞLEMLERİ HANGİ PROGRAMLA YAPABİLİRSİNİZ? Files Terminator İNDİR

 

 BU ADRESE TIKLAYARAK EKLEMİŞ OLDUĞUM Files Terminator PROGRAMINI ÜCRETSİZ OLARAK BİLGİSAYARINIZA İNDİRİP KURABİLİRSİNİZ. TÜRKÇE DİL DESTEĞİ BULUNMAKTADIR. BİR ÇOK WİPE ALGORİTMASI İLE KALICI OLARAK SİLME İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİREBİLİRSİNİZ.

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

544 Barkod Hangi Ülkenin?

Coca Cola, Fanta, Burn gibi bazı içeceklerin barkod numarası 544 ile başlıyor. Bir çok kişi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir