Home / Düşüncelerim / Bilgisayar Bölümü Okumalı mıyım?3 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Bilgisayar Bölümü Okumalı mıyım?3 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Bilgisayar Bölümü Okumalı mıyım? Sorunun cevabından önce bilgisayar bölümü veya bölümleri hakkında birkaç bilgiyle başlayalım yazımıza. Bilgisayar bölümü deyince aklınıza ilk gelen bilgisayara format atabilen, Microsoft Office programlarını kullanabilen bir profil gelmesin. 2008’den önce lise eğitimde Bilgisayar – Yazılım ve Bilgisayar Donanım olarak 2 ayrı kategoride eğitim verilmekteydi. Fakat 2008 ‘den sonra Bilgisayar bölümü kendi kategorilerinde alt dallara dağılarak yelpazeyi genişletti.

Hangi Bilgisayar Bölümünü Okumalıyım?

 1. Yazılım
 2. Donanım

Bilgisayar Yazılım Nedir? Bilgisayar Programcısı Olmalı mıyım?

Yazılım; Çeşitli elektronik araçların, makinelerin birbiriyle haberleşmelerini, birlikte çalışmalarını sağlayan komut parçacıklarıdır. (Bkz: Wikipedia)

Eğer Yazılıma karşı ilginiz varsa, Yazılım içinde de bir alan seçmeniz gerekmektedir. Yüzeysel olarak üstünden geçeceğim. Yazılım bölümünde yeni bir şey üretmek ve programlar yazmak istiyorsanız eğer (Örnek:İşletim sistemi, Kayıt kontrol sistemi vb.), Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümlerinden seçim yapmanız gerekmektedir.

İleri düzey bilgisayar bilgisine sahip olmadan, sadece bilgisayarda iş yapmak istiyorsanız Bilgisayar Operatörlüğü (Ön lisans) bölümünü tercih edebilirsiniz.

Hayal kırıklığına uğramamak için öncelikli olarak Bilgisayar Programcılığı ile ilgili bilgi edinmenizde fayda var. Çünkü, programcılık sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Derslerde size algoritmalar, veritabanları ve Bilişim sistemlerinin temel mantıkları anlatılacak ve buna göre program yazmanız istenecektir. Bilgisayar Yazılım bölümlerinden mezun olup, “Merhaba Dünya” iletisini gösteren programı yazamayan öğrenci örneği çoktur. O yüzden seçimlerinizde titiz davranmanız gerekmektedir.

Bilgisayar Yazılım (Programcılığı) Öğrencisi Neler Yapabilir?

 1. Program yazabilirsiniz (İşletim sistemi, Otel kayıt sistemi, Stok Takip Sistemi vb.)
 2. Web Tasarımı
 3. Bilişim Uzmanı (İnternet İşlevlerinin Yönetim Uzmanı (Siber Güvenlik Personeli))
 4. Grafik Tasarım (Reklamcılık, Dergi Tasarımları vb.)
 5. Video Tasarımcısı (Örn: Çekilen filmlerin editörü olup filmleri maniple edebilirsiniz, Animasyon filmleri gibi)
 6. Kısaca şu an Dijital Dünyada yapılan her şeyi yazılım sayesinde yapabilirsiniz.

Bilgisayar Donanımı Nedir? Bilgisayar Donanım Bölümü Okumalı mıyım?

Bilgisayar Donanımı; Bilgisayarın çalışmasını sağlayan elektronik parçaların tümüdür. (Bkz: Wikipedia)

Bilgisayar Donanım bölümünü seçmeden önce kendinize sormanız gereken soru; elektroniğe ilgim var mı, olmalıdır. Çünkü, donanım bölümünde okumak, elektronik işleyişin kontrolünü gerektirir. Yazılım bölümü gibi çok karmaşık yapısı yoktur, Kontrol edeceğiniz bilgisayarın elektronik bileşenleri ve output dış bileşenlerdir. Örnek olarak Ağ sistemi kurabilirsiniz.

Bilgisayar Donanım Öğrencisi Neler Yapabilir?

 1. Bilgisayar Tamiri
 2. Server Bilgisayarları Kurulumları
 3. Ağ Server Kurulumları
 4. Kısaca Tüm donanımsal faaliyetlerde rolü vardır Bilgisayar Donanımcısının.

Önümüzdeki senelerde dijital devrimlerin olacağı çağlar bizi bekliyor. O yüzden şahsi fikrim; teknolojiye uzak bir bireyin yenilmeye mahkum olacağıdır. Dünyanın en çok kazananları dijital anlamda çıkış yapanlardır.

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

içerikleri sildim

Kişisel Blogumdaki Yazıları Neden Sildim?

Öncelikle bu bir saçmalık mıdır diye soruyorum kendime. Çünkü hit alan içerikleri dahi sildim. Belki sıralamalardan düşecek(hit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir