Home / Merak / Barkod Nedir? Barkodun Tarihçesi3 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Barkod Nedir? Barkodun Tarihçesi3 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Barkod, ürünlerin üzerinde dikdörtgen şeklinde birbirine paralel olarak yerleştirilmiş ince ve kalın çizgiler ve  aralarındaki boşluklardan oluşan, siyah renkli çubuklardan oluşan sembole verilen addır.

Son yıllarda pek çok alanda kullanılmakta olan barkod sayesinde, firmalar ürünlerin stok, sarış, fiyat, ağrılık gibi datalar bilgisayar ortamına kolaylıkla aktarılmakta ve çok rahat bir şekilde takip edilebilmektedir.

Barkod etiketinde bulunan çizgiler üzerinde bulunduğu ürünün referans numarasını içermektedir. Bu referans numarası ürünün bilgisayardaki kayıtlı olduğu numara olup, fiyat gibi bilgileri bilgisayardan alır. Barkodun içinde fiyat ve ürünle ilgili bilgiler bulunmaz. Sadece belirtilen rakamları bilgisayara aktarır ve bilgisayar ekranına daha önceden kaydedilmiş bilgiler gelir.

Yani kısaca, barkod; ürünün numarasını bildirmektedir. Bu numaraları daha önceden bilgisayara tanımladıysak, barkodu okuttuğumuzda ürüne ait özellikler karşımıza gelecektir. Bu özellikler barkodun içinde mevcut değildir, sadece numarayı temsil eder.

Barkodları okumak için en çok lazer teknolojisi ve kameralar kullanılır. Barkod birçok projede, üründe, neredeyse gördüğümüz herşeyde bulunmaktadır. Hayatımızı kolaylaştırır.

Normal vatandaşlar olarak dikkatimizi pek çekmese de, fabrikalarda,mağazalarda,marketlerde,kitap evlerinde v.b birçok alanda kullanılmaktadır.

David Allais tarafından tarafından geliştirilen ve ilk başarılı barkodlar arasında olan Code 39, savunma ve lojistik sanayi uygulamalarında yaygın olarak kullanılmıştır. Yeni çıkan barkodlara göre daha az karmaşık olduğu için, günümüzde hala kullanılmaktadır.

Barkodun Tarihçesi

1940’ın sonlarında bir üniversite öğrencisi olan Bernard Silver (ABD), öğrenim gördüğü okula gelen bir market zinciri sahibinin, kasadaki bütün ürün bilgilerini otomatik olarak kaydeden bir sistem yapılmasını istediğini, ama üniversitenin konuyla pek ilgilenmediğini gördü. Bu olay Silver’ın ilgisini çekti ve arkadaşı Norman Woodland’a bundan bahsetti. Daha sonra konu üzerinde birlikte çalışmaya başladılar. İlk olarak akıllarına, floresan mürekkeple oluşturulacak ve kızılötesi ışığın altında parlayacak desenleri kullanmak geldi, fakat bunun çok yüksek maliyetli ve kullanışsız olduğu ortaya çıktı. Norman Woodland, tarayıcıya okutulabilecek ve Morse kodu prensibiyle çalışacak bir etiket düşündü. Mors kodundan farkı, noktaların yerine ince ve kalın çizgilerin kullanılması olacaktı.

Barkodun yapım aşamasında öne sürülen bu görüş, modern barkod düşüncesine çok yakındı, fakat Silver ve Woodland çizgileri tarayıcıya okutabilmenin güç olacağını düşünerek fikirlerini daha da geliştirdiler. 1949 yılında hedef tahtasındaki gibi, iç içe geçen halkalar şeklinde bir veri kodu için patent müracaatında bulundular. Bu sayede tarayıcının barkoda paralel tutulması zorunluluğu olmayacaktı. Daha sonra, tarayıcının prototipini yaptılar. Bu prototip, okuduğu kodları yakıp küle dönüştürmeden önce fikrin gerçekten işe yaradığını gösterecekti.

1970 yılında IBM firmasında çalışan Woodland, George Laurer (ABD) ile birlikte 12 basamaklı karmaşık kodu geliştirdi. Bu kod 1973’te onaylanan Evrensel ürün koduydu. 26 Haziran 1974’te ABD’nin Troy şehrindeki bir markette satılan bir paket sakız, dünyada satışı barkodla yapılan ilk ürün oldu.

 

 

ÜLKELERİN BARKOD NUMARALARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.

 

Google’dan gelen aramalar:


barkod oluşturma
barkod ülke kodları
barkod nedir
barkod çeşitleri
barkod nedir ne işe yarar
barkod nasıl alınır
kare barkod
ürün barkodu sorgulama

 

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

544 Barkod Hangi Ülkenin?

Coca Cola, Fanta, Burn gibi bazı içeceklerin barkod numarası 544 ile başlıyor. Bir çok kişi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir