Home / İnternet Dünyası / Aylık Transfer Limiti ve Bant Genişliği | Nedir?2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Aylık Transfer Limiti ve Bant Genişliği | Nedir?2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Merhaba değerli ziyaretçiler,

Hosting konusunda Bant Genişliği ile karıştırılan Aylık Transfer kavramını ele alalım.

Aylık Transfer Limiti, bir web sitenin 1 ay içerisinde ne kadar veri aktarabileceğini belirler.

Bir web sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan resimler, dinlediğiniz sesler bilgisayarınıza inmektedir. Bir video izliyorsanız da siz izlerken bilgisayarınıza inmektedir.

İşte bir web sitesinin aylık transfer limiti bu yüzden önemlidir.

Diyelim ki bir site açacaksınız, açacağınız site için aylık trafik limitini belirlerken, sitenizin potansiyel ziyaretçi trafiğini öngörmeniz limit belirlemede faydalı olacaktır. Oluşturacağınız yada oluşturduğunuz sayfaların büyüklüğü, resim, video, ses dosyaları ve programlar ekleyeceksiniz. Bu eklediğiniz dosyaların büyüklüğünü ve indirme sayılarını aylık bazda hesaplamanız gerekmektedir. Bu hesaplamayı yaptıktan sonra trafik miktarınızı belirleyebilirsiniz.

Aylık trafik ve bant genişliği kavramlarını birbirine karıştırmamalıyız.

Aylık trafik sitenizi ziyaret eden kullanıcıların oluşturduğu veri trafiğinin toplamıdır. Bant genişliği ise ziyaretçilerin bir saniyede oluşturduğu veri trafiğidir. Örnek olarak otoban trafiğini verirsek; otobandaki şerit sayısı bant genişliğini, otobanın şeritlerinden 1 ayda geçen araç sayısı ise aylık trafiği ifade edebilir.

Veri miktarınızı belirleyin, aylık trafiğinizi ve bant genişliğinizi ona göre seçin..

Örneğin 2 GB aylık trafik limitiniz ve 1 Gb bant genişliğiniz var. Sitenizde bulunan bir sayfa; görseller, metinler, kısacası her şeyiyle beraber 1 MB büyüklüğe sahip olsun. Bu siteye giren her bir kişi istisnasız 1 MB’lık veri indirir. Eğer sitenize 128 kişi aynı anda giriş yaparsa 128MB’lık veri indirilmiş olur. Bu veri miktarı 1Gb‘e tekabül ettiğinden bant genişliği yetmez ve 129. Ziyaretçi için o anda sitenize giriş yapmak artık mümkün olmaz.

Bu örnekte verilen limitlere göre, sitenizin aylık trafik limiti 2000 (1 MB x 2000 ziyaretçi = 2GB) ziyaretçi ile sınırlıdır. Limit artışı olmaması durumunda 2001. ziyaretçi ve sonrası için aylık trafik limitiniz bitmiş olur ve sitenizin yayını bir sonraki aya kadar durdurulur.

 

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

içerikleri sildim

Kişisel Blogumdaki Yazıları Neden Sildim?

Öncelikle bu bir saçmalık mıdır diye soruyorum kendime. Çünkü hit alan içerikleri dahi sildim. Belki sıralamalardan düşecek(hit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir