Home / Android / Android Telefonumuza Antivirüs Yüklemeli miyiz? Gerekli midir?4 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Android Telefonumuza Antivirüs Yüklemeli miyiz? Gerekli midir?4 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Merhaba değerli ziyaretçiler,

Hemen hemen herkesin sahip olduğu özellikle android telefonlarımıza antivirüs gibi güvenlik yazılımlarını yüklemeli miyiz?

Bu konu hakkında karar vermek çok zordur fakat yine de bilgilendirme  amaçlı teknik yönünden ele alalım..

 

Android işletim sistemi kullanan cihazlarımız, linux çekirdeğini kullanmaktadırlar. Bu yüzden kullanmış olduğumuz arayüz ve işletim sisteminin yapısı gereği değişik yazılımlar yüklemediğiniz sürece virüs bulaşması çok zordur. Bu yüzden antivirüs gerekli mi sorusuna cevabımız hayır olacaktır. Tabi ki işletim sistemi ve arayüz gereği antivirüs kullanmamamız gerekmediğini söyledim diye virüs bulaşmaz diye algılamayın.

Dilerseniz önce virüs’ün ne olduğunu öğrenelim?

Bilgisayar ortamına kullanıcının bilgisi/onayı dışında aktarılmış (çoğu zaman onaylayan kullanıcıdır :-) ) mevcut kullanıcı dosyalarını, bilgisayardaki yazılım ve/veya işletim sisteminin bütünlüğünü, erişilebilirliğini, gizliliğini tehdit eden yetkisiz kod parçaları ve küçük yazılımlar genel olarak virüs olarak adlandırılırlar. Bilgisayar virüsleri, bir bilgisayardan bir diğerine yayılmak ve bilgisayarın çalışmasına müdahale etmek amacıyla tasarlanmış küçük yazılım programlarıdır.(bilgisayarsistemleri.net’ten alıntılanmıştır.)

Yukarıdaki açıklamadan sonra belirtmek isterim ki android işletim sisteminde ve android telefonlarda çok fazla korkulacak durum yok.

Android telefonlarda bilinen virüs kavramına bir bakalım..

Android’i en çekici kılan özelliği google play üzerinden yüz binlerce uygulamayı ücretsiz olarak indirip kullanmaktır. Tüm sorun aslında uygulamaların ücretsiz olmasından kaynaklanıyor. Çünkü indirdiğiniz herhangi ücretsiz bir uygulamayı geliştiren kişi uygulamanın içerisine bazı kod parçacıkları ekleyerek bize gösterdiği reklamlar sayesinde para kazanmaktadır. Hatta çoğu uygulama reklamları kendi uygulamasının içerisinde gösterirken bazı uygulamalar ise bildirim paneli diye adlandırdığımız telefonumuzun en üst kısmına uygulama kapalı olsa dahi reklam gönderiyor hemde bu reklamın hangi uygulamadan geldiğini bilmiyorsunuz. Telefonlarımızda virüs diye tabir ettiğiniz olay budur. Bu kesinlikle bir virüs değil, yalnızca yüklemiş olduğunuz uygulamanın size gösterdiği reklamdır.

Birde uygulama izinleri diye bahsettiğimiz aslında çoğu kişinin farkında olmadığı ama farkında olanların da internetle işi olmayan bir uygulama neden internete erişim izni istiyor diye şüpheye düşmesi normal bir durumdur. Bu tarz uygulamalar internet üzerinden reklamları indirip size gösterirler, bu yüzden interete erişim izni isterler. Hatta bazı uygulamalar gelen ve giden çağrıları takip etme izni isterler ve bu sayede sizi biri aradığında uygulama otomatik olarak durdurulur ve çağrı bittiğinde işleme devam eder.

Virüs yoksa neden antivirüs var?

Yukarıda bahsettiğim gibi çıkan reklamları virüs zannedip telefonuma virüs bulaştı diye antivirüs arayışına giren bilinçsiz ve tecrübesiz kullanıcılar karşılaşmış olduğu reklamları kaldırmak için antivirüs arayışına girerler. Büyük antivirüs firmaları ise bu durumun farkında olduklarından, kullanıcıların telefonlarına yazılımlarını yüklemesini istediklerinden hemen antivirüs yazmaya başlamışlardır. Bu tarz antivirüsler telefonumuzda yalnızca uygulamaları takip eder ve istenmeyen reklamları tespit eder. Bir diğer yaptığı ise siz uygulama yüklerden uygulama izinlerini yükleme esnasında veya yükledikten sonra kontrol eder, hassas izinler hakkında size bilgi verir.

Ayrıca, hiçbir uygulama siz yükleme esnasında izin vermediğiniz işlemi yapamamaktadır.

Kısaca, yukarıdaki yazdıklarımdan yola çıkarak android telefonlarımıza antivirüs yüklememize GEREK YOKTUR. Android yazılımlarına para vererek kullanan arkadaşlar içinde boşuna para vermemelerini tavsiye ederim.

Android’e virüs bulaşmaz demiyorum fakat biraz dikkatli olursanız reklam gibi bazı olayları virüs diye algılamazsanız, antivirüs kullanmanıza gerek kalmaz. Boşuna telefonunuzu yavaşlatmazsınız.

Tabi çok önemli bilgilerin bulunduğu, cihazın üst derecede güvenlik gerektirdiği bir durum söz konusu ise durum değişebilir. Yazılım ile çalışan hiçbir elektronik cihaza virüs bulaşma ihtimali sıfır değildir tercih tamamen sizin inisiyatifinizdedir.

Bloğumu ziyaret ettiğiniz için teşekkürler, yine beklerim..

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

Youtube Go : Nedir? ( internetsiz video izleme )

Değerli blog takipçilerim, google’ın geliştirmeye devam ettiği Youtube GO uygulaması ile internet bağlantımız olmadığında youtube …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir