Home / İnternet Dünyası / AMP Nedir? WordPress Kurulumu2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

AMP Nedir? WordPress Kurulumu2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

 

Merhaba değerli takipçilerim;

AMP demek, hızlandırılmış mobil sayfalar demektir.

Hepimiz biliyoruz ki sayfalarımızın hızlı açılması her açıdan çok önemlidir. Özellikle ziyaretçilerimizin google arama sonuçlarında çıkan sitemize tıkladığında çok fazla beklemesi büyük bir ihtimalle ziyaretçilerimizin kaçmasına sebep olacaktır.

İşte bu yüzden google Ekim/2015’de AMP Project isimli bu projeyi açık kaynak olarak geliştirmeye sundu. Proje kendi framework’üne(AMPHTML) sahiptir ve proje tamamen web sayfalarını hızlandırmak için tasarlanmıştır, böylece sayfaların yüklenme süreleri azalmıştır. AMP Project bu amaç için geliştirilmiş tek proje değildir fakat google desteklediği için AMP Project güvenli hale gelmiştir ve hatta kıskanılası bir hal almıştır 🙂

 

Ve proje, wordpress, linkedin, analytics, twitter, pinterest gibi birçok platformun desteğine sahip.

Yani lafı çok uzatmadan açıklamak gerekirse, google dostu bir sitem olsun, ziyaretçilerim içeriği rahat okusun, sayfalar hızlı çalışsın diyorsanız AMP kullanmalısınız.

Çok daha fazla bilgi arıyorsanız buraya tıklayarak AMP Project sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Peki AMP WordPress’e Nasıl Entegre Edilir?

Çoook ama çook basit, sol menüden EklentilerYeni Ekle yolunu takip edin, arama kısmına AMP yazın. Aşağıda görmüş olduğunuz eklentiyi kurun, herhangi bir ayarlama yapmanıza hiç gerek yok. Google zamanla sitenizi amp şeklinde indexleyecektir.

Ziyaretiniz için teşekkürler, google’ın daha çabuk indexlemesini istiyorsanız search console aracılığı ile yapabilirsiniz. Takıldığınız bir bölüm olursa iletişim bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

About Sinan Duymaz

1995 Bursa doğumluyum. Lise: Ahmet Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi/Veritabanı Programcılığı, Üniversite: Uludağ Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı, mezunuyum. 02/2015’te yaptığım domain kaydıyla başlayan araştırma,yazma merakımın sonucunda bir blog sitesi yaratmaya karar verdim ve daha öncelerde program paylaşımı yaptığım sitemi, blog sitesi olarak güncelledim. Bu blogu açmamdaki en büyük sebep; yazmayı ve faydalı şeyler sunmayı sevdiğim içindir. İnternette bu kadar araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait olanıdır diye düşündüm. Benimle ilgili ve blogumla ilgili merak ettiğiniz her şey için iletisim@sinanduymaz.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize İyi günler ve iyi bloglamalar diliyorum.

Kontrol Et

içerikleri sildim

Kişisel Blogumdaki Yazıları Neden Sildim?

Öncelikle bu bir saçmalık mıdır diye soruyorum kendime. Çünkü hit alan içerikleri dahi sildim. Belki sıralamalardan düşecek(hit …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir